Новости

Покана до медиуми

Рејтинг на корисник:  / 1

Во недела (08.09.2013 година), со почеток во 12:00 часот, на улицата “Борис Трајковски” на влезот на населбата Пинтија (до автобуската станица, во близина на семафорите) ќе се пушти во употреба новата водоводна мрежа за населбата Пинтија. На свеченоста ќе присуствуваат вице-премиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец - Алексиќ и претставник на Светска банка во Република Македонија.

Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат новинарска екипа (новинар и снимател или фоторепортер) да го проследат настанот.

 

,,Дуња“ и ,,Питу“ славеа

Рејтинг на корисник:  / 4

Општината Кисела Вода со низа  спортски активности го одбележи Денот на независноста на Република Македонија  “8-ми септември“. Масовноста во училишниот спорт, којзнае по кој пат докажува, дека, општината Кисела Вода е супериорна  на државно ниво во овој проект. 

Највозбудливо беше на фудбалскиот и шаховскиот турнир. Фудбалерите, силите ги одмерија на новото повеќенаменско фудбалско игралиште во МЗ 11-ти Октомври – згради. Овде, интересно е дека победниците се решија дури по изведувањето на пеналите. Во финалето, ОУ ,,Невена Георгиева - Дуња“ славеше со 3:2.  Сигурни пеналџии за  ,,Дуња“ беа Н. Андрески, А. Магдевски и Д. Спасовски. Во регуларниот дел средбата заврши 2:2.

Повеќе: ,,Дуња“ и ,,Питу“ славеа

Се одржа форум со работодавачите од Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 2

Денеска (06.09.2013), во големата сала на Општина Кисела Вода во организација на Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и Националниот совет за претприемништво и конкурентност се презентираше проектот “Форум со работодавачите”, преку кој стопанствениците од Општина Кисела Вода се запознаа со најсоодветните активни мерки за поттикнување на вработувањето и  квалификации на кадрите.

На форумот се обрати и градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ која ја поздрави иницијативата на Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување за реализацијата на овој проект со кој, како што рече, ќе се зајакне соработката во планирањето и имплементирањето на политиките за вработување на локално ниво.

Повеќе: Се одржа форум со работодавачите од Кисела Вода

Се чистат депониите и отворените канали во Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 1

И покрај сите апели и засилените инспекциски контроли од страна на општината, создавањето на диви депонии на територијата на општината Кисела Вода од страна на несовесни граѓани продолжува. За таа цел, Општина Кисела Вода започна акција за чистење на микро локации и црни точки на нејзината територија, каде во континуитет се создаваат диви депонии.

Повеќе: Се чистат депониите и отворените канали во Кисела Вода

Спортски активности во Кисела Вода за 22-годишнината од независноста на Македонија

Рејтинг на корисник:  / 3

Општина Кисела Вода се вклучува на активностите за одбележување на државниот празник “8-ми Септември”, кој годинава ќе се одбележи во духот на спортот. Со низа спортски настани, Општина Кисела Вода ќе ја одбележи 22-годишнината од независноста на Македонија. Несомнено е дека спортот има универзални вредности на обединување и анимирање на граѓаните. Општина Кисела Вода пак, е локална самоуправа која отсекогаш била расадник на спортски таленти. Потврда за тоа се бројните успешни спортски имиња од општината – фудбалската легенда Дарко Панчев, кошаркарскиот ас Петар Наумовски, ракометарот Аце Станковски и многу други. Сите тие своевремено биле најуспешни во училиштата во Кисела Вода, а подоцна со своите резултати ја освојуваа Европа. Дополнително, во општината се негува најмасовниот и најдоброорганизираниот училишен спорт во Република Македонија, признание кое неколку години по ред го дава Федерацијата на Училишен спорт.   

Повеќе: Спортски активности во Кисела Вода за 22-годишнината од независноста на Македонија

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Утре ул. Киро Фетак без струја https://t.co/s3wvNho8nX
O_KiselaVoda Во Кисела Вода се одржа Мултимедијален хепенинг на отворен простор https://t.co/5B8VQFyBaA
O_KiselaVoda Награди за најдобрите ученици, спортисти и просветни работници во училиштата и градинките https://t.co/kP5Y15ZpqK