Новости

Реакција на Општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 2

Општина Кисела Вода најостро ги демантира тврдењата кои денеска ги изнесе општинската организација на СДСМ-Кисела Вода по однос на Одлуката за измена и дополнување на Буџетот на Општина Кисела Вода за 2013 година.

Советниците од СДСМ, очигледно целосно ја промашиле темата за прес-конференција, бидејќи станува збор за ребаланс на буџет, а не за носење на буџетот за 2014 година. Колку за потсетување, буџетот за следната година се носи кон крајот на тековната година, што значи буџетот за оваа 2013 година е донесен на крајот на 2012 година. Јавно ги прашуваме советниците од СДСМ: Каква логика користите, кога ја лансирате тезата дека со ребалансот на буџетот практично се кратат проектите од предизборната програма на актуелниот градоначалник на Кисела Вода, кога општинскиот буџет за 2013 година е донесен кон крајот на 2012 година. Одговорот, најверојатно само тие го знаат.

Повеќе: Реакција на Општина Кисела Вода

Училиштата од Кисела Вода ја продолжуваат соработката со ПАКОМАК и Шпаркассе Банка

Рејтинг на корисник:  / 2

Општина Кисела Вода  во соработка со сите основни училишта и оваа учебна 2013/2014 година  ќе продолжи со големата еколошка акција за почиста околина и за подобрување на хигиенските услови во училиштата, која ја организира  компанијата Пакомак, заедно со радио Бубамара, a со поддршка од Шпаркассе Банка. 

Повеќе: Училиштата од Кисела Вода ја продолжуваат соработката со ПАКОМАК и Шпаркассе Банка

Интензивни градежни активности во Општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 1

Реализација на капитални инфраструктурни проекти во општината Кисела Вода најави градоначалникот Беличанец – Алексиќ на денешната прес-конференција во населбата Црниче. Таа ги информираше медиумите за досега реализираните, како и за проектите кои допрва ќе се реализираат во неколку урбани заедници на територијата на општината.

Повеќе: Интензивни градежни активности во Општина Кисела Вода

Улицата “Сава Ковачевиќ 14” денеска без струја

Рејтинг на корисник:  / 0

Регионалниот центар за управување со кризи на Градот Скопје информира дека денеска во периодот 09:00-10:30 часот, без струја ќе останата корисниците од улицата “Сава Ковачевиќ 14” во Кисела Вода. Прекинот е заради реализација на на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија на корисниците од овој реон.

Покана до медиуми

Рејтинг на корисник:  / 0

Во четврток, (14.11.2013) градоначалникот на Општина Кисела Вода Билјана Беличанец – Алексиќ ќе одржи прес-конференција за тековните и идни инфраструктурни проекти во општината Кисела Вода. (12:00 часот, пешачки скали на ул. “Павел Шатев” – кај чешмата “Св. Петка”, спроти МВР).

Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат новинарска екипа (новинар и снимател или фоторепортер) да го проследат настанот.

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Во Пинтија се асфалтираат улици и се гради атмосферска канализација https://t.co/1hbc721C4R
O_KiselaVoda Градоначалниот Филип Темелковски другаруваше со дечињата од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид „Д… https://t.co/RfOoAFtPHj
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода сади 700 багреми покрај патот кон Теферич https://t.co/1rXwo3TmXp