Новости

Официјално пуштена во употреба урбаната заедница “Расадник”

Рејтинг на корисник:  / 2

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, раководителот на секторот за месна самоуправа во општината, Марјан Стојанчевски и претседателот на советот на урбаната заедница “Расадник”, Драган Ласков вчеравечер официјално го пуштија во употреба новиот објект на оваа урбана заедница и реализираа средба со граѓаните од оваа населба.

Урбаната заедница “Расадник” е 15-тата урбана заедница која се организира во Општина Кисела Вода, со која се овозможува демократско и поефикасно исполнување на интересите на граѓаните од овој дел од општината.

Повеќе: Официјално пуштена во употреба урбаната заедница “Расадник”

Делови од Кисела Вода без струја

Рејтинг на корисник:  / 0

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по известувањето добиено од ЕВН Македонија АД , ги известува граѓаните дека денес без електрична енергија ќе останат корисниците од улица Бихачка, ул. Томе Арсовски и ул. 474 ( општина Кисела Вода ) во периодот од 08.30 до 15.00 часот.

 

Ученици од ОУ „Кирил Пејчиновиќ” на меѓународен фестивал во Србија

Рејтинг на корисник:  / 25

Детската уметничка група “Дивјаци”, формирана во рамките на библиотекарските активности во ОУ „Кирил Пејчиновиќ”, заедно со библиотекарот од ова основно училиште Анета Г. Велкоска, во периодот од 26-27 септември, земаа учество на Детската Книжевна Колонија во Ниш и Дољевац. Дванаесетте ученици од осмо одделение - осмолетка во рамките на дводневната посета реализираа неколку активности.

Повеќе: Ученици од ОУ „Кирил Пејчиновиќ” на меѓународен фестивал во Србија

Покана до медиуми

Рејтинг на корисник:  / 0

Во среда (02.10.2013), со почеток во 13:00 часот, во големата сала на Општина Кисела Вода, во организација на општината ќе се одржи инфорамтивна трибина за однесувањето и облекувањето на воспитно-наставниот кадар на тема: “Нашата облека – говор без зборови”.

Трибината е во организација на одделението за предучилишно воспитување во општината и е наменета за вработениот воспитно-наставен кадар од основните училишта и јавните детски градинки. Предавач ќе биде директорот на Академијата за протокол на Македонија, Лукреција Маљковиќ Атанасовска.

Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат новинарска екипа (новинар и снимател или фоторепортер) да го проследат настанот.

Градоначалникот Беличанец – Алексиќ ќе ги посети урбаните заедници Расадник, Цветан Димов и Бирарија

Рејтинг на корисник:  / 4

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ заедно со раководниот тим од општината и претставници од подрачните единици на министерствата и оваа работна седмица ќе продолжи со посетите на месните и урбани заедници. Имено, утре (01.10.2013), во 18:30 часот, општинските претставници ќе ја посетат урбаната заедница “Расадник”, додека пак во 20:00 часот, во големата сала на општината, ќе се сретнат со жителите на “Цветан Димов” и “Бирарија”.

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Во Пинтија се асфалтираат улици и се гради атмосферска канализација https://t.co/1hbc721C4R
O_KiselaVoda Градоначалниот Филип Темелковски другаруваше со дечињата од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид „Д… https://t.co/RfOoAFtPHj
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода сади 700 багреми покрај патот кон Теферич https://t.co/1rXwo3TmXp