Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Новости

Советот на Општина Кисела Вода ја одржа Четириесет и седмата пленарна седница

Рејтинг на корисник:  / 0

Советот на Општина Кисела Вода на 27 јануари 2021 година (средасо почеток во 12:00 часот, ја  одржа Четириесет и седмата пленарна седница, со следниот

                                                Д н е в е н  р е д      

Усвојување на Записникот од 45-та пленарна седница

1.Предлог-Одлука за избор на командир на Полициска станица од општа надлежност – Кисела Вода;

2.Предлог-Одлука за доделување на еднократна парична помош на семејства со новороденчиња на подрачје на Општина Кисела Вода;

3.Предлог-Одлука за воспоставување меѓуопштинска соработка помеѓу Град Скопје и Општина Кисела Вода за финансиско учество за опремување на Домот на култура КВК - Скопје со аудио-визуелна опрема;

4.Предлог-Одлука за методологијата за утврдување на критериуми за распределба на блок дотацијата наменета за основните училишта на територија на Општина Кисела Вода за 2021 година;

5.Предлог-Одлука за воспоставување меѓуопштинска соработка помеѓу Општина Кисела Вода и Град Скопје за заловување на кучиња на подрачјето на Општина Кисела Вода;

6.Предлог-Програма за измена на Програмата (Р) заштита на животната средина и природа на Општина Кисела Вода за 2021 година, Подпрограма (Р10) Заштита на животната средина и природа Во начин на распределба на средствата за финансирање и Динамика на извршување;

7. Предлог-Одлука за одобрување средства како еднократна парична помош на Ирена Јованова;

8. Предлог-Одлука за одобрување средства како еднократна парична помош на Стојиман Дојчиновски;

9. Предлог-Одлука за измена и дополнување на Деловникот на Советот на Општина Кисела Вода;

10.Предлог-Програма за активности за дом на култура с.Драчево;

Кошаркарките на „Бадел 1862“ докажаа дека се најдобри

Рејтинг на корисник:  / 0

Кошаркарките на ЖКК „Бадел 1862“ од Кисела Вода како и многупати досега уште еднаш докажаа дека се најдобри. Во заостанат натпревар од Првата женска кошаркарска лига, група Запад, жолто-сините со резултат 115:31 (37:10, 27:6, 30:7, 21:8) убедливо ја победија екипата на ЖКК „Шкупи“, со што ја забележаа четвртата победа на овогодинешното првенство и го задржаа 100% ефект.

Повеќе: Кошаркарките на „Бадел 1862“ докажаа дека се најдобри

Паркот Пушкин .. местото на безброј спомени и среќавања ...

Рејтинг на корисник:  / 0

Градежната сезона ја посветивме на изградба на инфраструктурни проекти, на местата каде што сеуште недостасуваше водоводна и канализациска мрежа, асфалтирани улици и детски и спортски игралишта. 

Повеќе: Паркот Пушкин .. местото на безброј спомени и среќавања ...

Поплавите ќе бидат минато во УЗ „Цветан Димов“

Рејтинг на корисник:  / 0

Атмосферската канализација помага за одведување на дождовните води и спречува создавање на поплави. Со овој зафат во урбаната заедница „Цветан Димов“, се поставува атмосферска канализација и тоа на улиците „Вера Јоциќ“, „Тодор Паница“, „Тодора Паница 1“, „Вера Јоциќ 1“, „Вера Јоциќ 2“, „Георги Димитров“, „Новопроектирана 1“, „Михаил и Ефтихиј“, „Новопроектирана 2“, „Георги Димитров 1“, „Дичо Петров“,„ Дичо Петров 1“ и на „Тоне Томшиќ“ се одвиваат градежните работи за поставување на атмосферска канализација со вкупна должина од 2712 метри. 

Повеќе: Поплавите ќе бидат минато во УЗ „Цветан Димов“

Утре Усје ќе остане без вода

Рејтинг на корисник:  / 0

Општина Кисела Вода информира дека утре од 09:30 часот без вода ќе останат корисниците од населбата Усје.

Од ЈП „Водовод и канализација“, соопштија дека водоснабдувањето ќе биде прекинато поради изведување на водоводен приклучок Ф 150 мм. на ул. „Борис Трајковски“ бб.

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa