ankara escortdiyarbetdiyarbetganobetbetmarlosweet bonanzaegt oynademo slot oyunlarıcasino siteleri1xbet 2024ankara escort bayanankara escortkonya eskortizmir escortholiganbetmatadorbet jugadorfranquicia.comdeneme bonusu veren sitelerSahabet Twitterbursa escortmebbis girişkurtköy escortataşehir escortkadıköy escortkartal escortbahsinewonoddbetmatikmariobettipobetonwinbahiscombahsineDenizli Escortdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerholiganbet güncel girişstarzbetMarsbahismarsbahisTarafbetTaraftariumonwin girişholiganbetbetstarsbodogjoocasinoblizzcasinobitslotcasoojusbit.iomirax casinobitkingzmbitclubrichesinclavecasinosbetplay.ioonlineslotmachinesbets.ioresorts world casinoatlantic city casinosfanduel casinobitstarz casino real moneyoshifree slot gamescrypto casinosbitcoincasinobetus casinored dog casinono deposit bonus codes 2024online slots real moneyroulette casinobahis forumoynabilmercurecasinobetyapankabahisregnobetboombetodeonbetyorkbetmavibetodeonbetistekbetbetebetkazansanacratosroyalsonbahisinterbahisceltabetbordobetlesabahisLucku Luke CasinoRaptor casinoTwin casinoBetoffice GirişbetistBest Wall PanelscasibomBahçeşehir EscortOnwintrendyol indirim kodutipobetbetkom1winbelugabahisgrandpashabetbetistholiganbetholiganbet giriş
malatya escort pendik escort bayan antalya bayan escort ankara escort samsun escort bayan avcılar bayan escort anadolu yakası escort şirinevler escort bayan mersin bayan escort tuzla escort şişli escort bayan mecidiyeköy bayan escort
How Hot is Too Hot for Cats
Новости

Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Новости

“Зајакнување на општинските совети”: граѓаните го избраа проектот за набавка на опрема за чистење на јавните површини

Рејтинг на корисник:  / 0

“Заедно за чиста околина” е насловен проектот кој денес граѓаните го одбраа за реализација на четвртата форумска сесија од проектот “Зајакнување на општинските совети”-фаза 2 кој го спроведува УНДП во партнерство со Општина Кисела Вода. Мнозинството од присутните граѓани, гласаше за набавка на опрема за чистење на јавните површини на територија на општината, проект кој произлезе од нив на претходните три сесии и ги остави зад себе другите два проекта, набавка на корпи за отпадоци и поставување на спортска урбана опрема долж трим патеката и проектот за раззеленување на јавните површини.

На денешниот настан најпрво се презентираа трите потенцијални проекти. Од идеја, преку концепт, до реален проект, тие беа оформени од граѓаните кои одговорија на јавниот повик на Општина Кисела Вода за учество во сесиите и избор на финален проект кој ќе се реализира со финансиски средства обезбедени преку Швајцарската влада и Министерството за локална самоуправа. Со масовно учество најпрво како најприоритетна се дефинираше темата животна средина, потоа беа креирани проектни концепти кои прераснаа во проекти, од кои работните групи ги дефинираа трите најзначајни. Едновремено, на градоначалникот Ѓорѓиевски му се доставени и другите идеи и препораки од граѓаните. Денешното гласање и избор на проектот “Заедно за чиста околина”, е уште една потврда за транспарентното работење на Општина Кисела Вода, со директна вклученост на граѓаните. За набавка на опрема за чистење на јавните површини на територија на општината, преку овој проект на УНДП во партнерство со Општина Кисела Вода ќе се обезбедат 4 милиони денари од Швајцарската влада и Министерството за локална самоуправа.

Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи триесет и четвртата пленарна седница

Рејтинг на корисник:  / 0

Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи триесет и четвртата пленарна седница на 23.01.2024 година (вторник) со почеток во 11:00 часот со следниот дневен ред: 

-Усвојување на Записникот од 32-та пленарна седница

-Усвојување на Записникот од 33-та пленарна седниц

  1. Предлог – Одлука за измена и дополнување на Статутот на Општина Кисела  Вода;
  2. Предлог - Програма за измена и дополна на Програма (надлежност - Ф) урбано планирање на Општина Кисела Вода за 2024 година;
  3. Предлог измена и дополна  на Развојна програма - Програма од надлежност ЈАА - изградба на јавно осветлување на територија на Општина Кисела Вода за 2024 – 2026 година;
  4. Предлог измена и дополна  на Развојна програма - Програма од надлежност ЈНБ - изградба на детски и спортски игралишта и урбана опрема на територија на Општина Кисела Вода за 2024 – 2026 година;
  5. Предлог - Програма за измена и дополнување на Програма (Ј) комунални дејности на Општина Кисела Вода за 2024 година;
  6. Предлог – Програма за измена и дополнување на Програмата  за култура (К4) културни манифестации и творештво и Програма (КА) културни манифестации и творештво – капитални расходи за 2024 година;
  7. Предлог – Програма за измена и дополнување на Програмата  (Н1) и Програмата (НА)  капитални расходи за основно образование за 2024 година;
  8. Предлог – Одлука за ставање вон сила на Развојна програма, Програма НАА – основно образование (капитални расходи) изградба на објект – ЗАТВОРЕНО СПОРТСКО ИГРАЛИШТЕ ВО ООУ „РАЈКО ЖИНЗИФОВ“, н.ПИНТИЈА - Општина Кисела Вода за 2023-2025 година
  9. Предлог - Одлука за измена и дополнување на Буџетот на Општина Кисела Вода за 2024 година;

10. Предлог – Одлука за методологијата за утврдување на критериуми за распределба на блок дотацијата наменета за основните училишта на територија на Општина Кисела Вода за 2024 година;

11. Предлог – Одлука за методологијата за утврдување на критериуми за распределба на блок дотацијата наменета за јавните детски градинки на територија на Општина Кисела Вода за 2024 година;

12. Предлог – Правилник за условите, начинот и постапката на давање на користење на термини во јавната установа „Дом на култура Билјана Беличанец”  Општина Кисела Вода - Скопје  – Скопје;

13. Советнички прашања;

Седницата ќе се одржи во големата сала во барака 7.

Поставен камен темелник на ”Верверичка”, новата градинка во општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 0

Со свечено поставување на камен темелник денес започна изградбата на новата градинка ”Верверичка”, во населбата 11 Октомври Згради која за околу 6 месеци ќе може да ги прими првите дечиња.

Повеќе: Поставен камен темелник на ”Верверичка”, новата градинка во општина Кисела Вода

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости