Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Нека ни е честит 11 Октомври, Денот на востанието на македонскиот народ!

Почитувани граѓани,

На одбележувањето на нашиот најсветол државен празник, на Денот на востанието на македонскиот народ, со гордост се потсетуваме на почетокот на антифашистичката борба, која започна на 11 октомври, во 1941 година.
Пред точно 79 години, во Прилеп македонските партизани го извршија првиот организиран напад над мрачните фашистички сили, напад по кој во сите градови и села отпочна сенародната вооружена борба за слобода на Македонија. По победата над фашистите, на Првото заседание на АСНОМ, во 1944 година, во манастирот „Св. Прохор Пчински“ беа донесени повеќе решенија, со кои беа поставени темелите на македонската држава.
Со учеството во антифашистичката борба, македонскиот народ докажа дека е високо разумен, дека ги почитува различностите и човековите права, и дека е на вистинската страна, на страната на слободата, еднаквоста и правдата.
Благодарение на партизаните и на останатите учесници во антифашистичката борба, денеска имаме држава во која, без разлика на верската и етничката припадност, меѓусебното разбирање и почитување се секојдневие. Имаме држава која оствари дел од целите, држава која е членка на Обединетите нации, држава која оваа година стана 30 членка на Северно атлантската алијанса НАТО и држава која посветено работи кон остварување на целта, побрзо да стане членка на Европската унија, на Унијата која носи подобар живот.

Нека ни е честит 11 Октомври, Денот на востанието на македонскиот народ!

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa