Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

 

Насловна

Се одржа трибина на тема: “Психо-физичката подготовка на децата за премин од предучилишно воспитување во училишно образование”

Големата сала во Општина Кисела Вода денеска беше средиште на размена на идеи и искуства за процесот на премин на децата од градинките во училиштата. Токму тоа беше темата на денешната трибина, во организација на одделението за предучилишно воспитување во Општина Кисела Вода. Иницијаторот на трибината, раководителот на одделението за предучилишно воспитување, Ирина Момироска ја отвори трибината, ги поздрави присутните и посочи дека ова е прва, но со оглед на интересот, никако нема да биде последна ваква трибина, во чиј фокус се најмладите жители на општината. 


Првиот презентер, директорот на ЈДГ “8-ми Март”, Снежана Кливановска укажа на суштинското значење на процесот на подготовка на децата уште во установите за предучилишно воспитување, за преминот во образовниот процес во основното образование. Кливановска ја потенцираше значајната улога на педагошкиот кадар во градинките во насока на осамостојување на децата и градење на позитивен однос кон училиштето. Слични поенти дадоа и останатите презентери, Злата Анчевска – психолог и Викторија Смилевска – дефектолог кои им укажаа на присутните родители и колеги за важноста од социјализацијата на детето, односно од првиот контакт и средбата со стручните служби и педагошкиот тим во училиштето. Дефектологот Смилевска пак, укажа на сложеноста со работата во инклузивните училишта, односно во училиштата во кои учат и деца со посебни образовни потреби.
Свое излагање имаше и Проф. Д-р Чедомир Саздовски, кој се осврна на физичката активност кај децата и потенцираше дека денешните услови во кои живеат нашите деца се карактеризаат со неправилен физички и психосоматски развој, секојдневни стресови и лошо влијание од околината во која живеат, прекумерно гледање ТВ и користење на интернет и видео игри, што претставува основен предуслов за стварање на здрави навики, здрав живот и здраво растење. –“Како последица од ова, детската популација е соочена со неправилен физички и психички развој и многу други пореметувања и заболувања, кои неминовно се јавуваат во подоцнежните животни фази” – информираше Саздовски.
Трибината заврши со општ заклучок дека неопходно е да се даде поголем фокус на психо-физичката подготовка на децата за премин од предучилишно воспитување во училишно образование, а надлежните да иницираат и реализираат повеќе трибини на оваа тема.
-“Успешниот почеток на новата учебна година е успех како на Општина Кисела Вода, така и на Вас почитувани родители, а пред се на Вашите и наши деца” – констатираше раководителот на одделението за предучилишно воспитување, Ирина Момироска и најави дека за краток период ќе следи нова трибина од општ интерес за децата.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

   

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa