Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

 

Насловна

Националниот ден на унгарскиот народ одбележан во Општина Кисела Вода

Општина Кисела Вода и Амбасадата на Република Унгарија, на 15 март со пригодна свеченост го одбележаа Националниот ден на унгарскиот народ.

По тој повод, делегации од Општина Кисела Вода и Амбасадата на Унгарија предводени од градоначалникот Филип Темелковски и унгарскиот амбасадор Н.Е. Ласло Дукс, во населбата Драчево положија цвеќе пред спомен плочата на големиот унгарски поет и еден од најистакнатите водачи на Унгарската револуција од 1848 година, Шандор Петефи.

Настанот продолжи со доделување дипломи и награди на учениците кои учествуваа во проектот „Запознај ја Унгарија“ од Амбасадата на Унгарија и Здружението на Унгарците од Северна Македонија „Теледом” на тема „Патриотска поезија на Шандор Петефи“ и „Улогата на младите во настаните во Унгарија на 15 март 1848“.

Градоначалникот Темелковски и амбасадорот Дукс на учениците од општинските оновни училишта, кои подготвија најдобри литературни дела им поделија награди и дипломи. Децата пред присутните ги прочитаа победничките творби. 

Дипломи и награди добија:

- I место - ученик Матеј Колигов  - VII б одделение, ООУ „Рајко Жинзифов“, ментор Љуба Мишевска.

- II место - ученик Цветанка Коруноска - VIII в одделение, ООУ „Невена Георгиева-Дуња“, ментор Билјана Велковска Зиковска.

- III место -ученик Михаела Стојческа - IX 3 одделение, ООУ „Кузман Шапкарев“, ментор Анета Јумбрукова Алексова.

Општина Кисела Вода и Амабасадата на Унгарија со одбележувањето на унгарскиот празник, уште еднаш го потврдија пријателството помеѓу македонскиот и унгарскиот народ.

 

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

   

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa