Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

 

Насловна

Светскиот ден на свесноста за аутизмот одбележан во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“

Светскиот ден на свесноста за аутизмот ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ го одбележа со повеќе едукативни онлајн активности.

Учениците од прво до деветто одделение дискутираа и го презентираа сработеното за развојното нарушување аутизмот. Тие насликаа многу цртежи со симболот на бесконечноста во боите на виножитото, водеа дијалози преку алатката skretch, а напишаа и пораки за лицата со аутизам.

„Светскиот ден на свесноста за аутизмот е ден кој нè потсетува дека околку нас има лица, кои не смееме да ги заборавиме и лишиме од општествените процеси, од времето и просторот кои им се потребни, интеграцијата и инкулизјата“ - нагласуваат од ООУ „Кирил Пејчиновиќ“.

Одделенските и предметните наставници активностите ги реализираа со поддршка од дефектологот Велика Миленковска и педагогот Жаклина Стојановска, кои подготвија презентација за тоа што е аутизам.

Линк од презентацијата:

https://www.dropbox.com/scl/fi/8d94libgoj7a7nqtx1l7l/Autizam.ppt?dl=0&rlkey=opik43xadnl8o6f54eau8u4gg

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa