Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

  • Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Во oпштина Кисела Вода одбележани се 222 години од раѓањето на Пушкин

Уште една манифестација за промовирање на културата во Општина Кисела Вода. На 07.06.2021 година (понеделник) и оваа година во соработка со Руската амбасада jа одбележавме 222–та годишнина од раѓањето на Александар Сергеевич Пушкин.

Манифестација се одржа пред бистата на поетот поставена во нашиот парк Пушкин.

Во чест на одбележување на оваа годишнина положивме свежо цвеќе заедно со делегацијата на Амбасадата на Руска федерација преводена од Амбасадорот Сергеј Бездникин, делегации од Катедрата за славистика при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, МСУ „Г.Р.Державин“, Руски центар при УКИМ „Св.Кирил И Методиј“ – Скопје, и почесниот конзул г-дин Велимир Стојковски.

Во исто време координаторот на Руската дијаспора организираше пригодна културна програма со настап на:

- Асоцијација за изучување на рускиот јазик и литература „ Озареније “
- Катедра за славистика при Филолошки факултет „Блаже Конески “ – стихови на руски
- МСУ Г.Р.Державин – стихотворба на македонски и песна со соло гитара
- Студио „ Лајф – Витал“ модерен танц

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa