Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

 

Насловна

Ѓорѓиевски по повод Националниот ден на унгарскиот народ: Преку дела говориме за почитта што ја имаме кон оваа земја

Со положување на свежо цвеќе пред спомен плочата на револуционерот Шандор Петефи и со пригодна манифестација, Општина Кисела Вода заедно со унгарската амбасада го одбележа Денот на Унгарците.

Пред присутните говор одржаа градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и унгарскиот амбасадор во Македонија н.е. Ласло Иштван Дукс.

-Секогаш е убаво да се споделат убавите моменти со пријателите, па така, и денес, убаво е да се биде дел од манифестацијата која за Унгарците во Македонија и ширум светот, значи одбележување на голем ден од нивната историја. Се поклонивме и положивме свежо цвеќе пред спомен одбележјето на истакнатиот поет и револуционер Шандор Петефи, кој е една од клучните фигури во Унгарската револуција од 1848 година и поставувањето на темелите за целосно осамостојување на унгарската држава. Со заедничкото чествување на Националниот ден на Унгарците, со нашиот придонес во развивање на културните врски со Унгарија, како и со заемните заложби за зближување на двата народа преку континуираната соработка меѓу Општина Кисела Вода и унгарската амбасада во Македонија, преку дела говориме за почитта што ја имаме кон оваа земја и нејзиниот народ-истакна градоначалникот Ѓорѓиевски, честитајќи им го денешниот празник на сите Унгарци низ светот. Додаде дека верува во продолжувањето на добрата соработка помеѓу Општина Кисела Вода и Унгарија преку својата Амбасада во Македонија, како и со Здружението на Унгарците во Македонија.

И амбасадорот Ласло Иштван Дукс ги упати своите честитки по повод 15 Март, како значаен датум во унгарската историја. На кусо, се осврна на ликот и делото на Шандор Петефи, потенцирајќи го неговото значење за денешна Унгарија. Упати и благодарност до градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и до Општина Кисела Вода, наведувајќи дека на негово големо задоволство, посветената работа на зближување на двата народа, македонскиот и унгарскот, продолжува.

Потоа, градоначаникот и амбасадорот ги поделија наградите за најуспешните ученици од основните општински училишта кои учествуваа на  конкурсот за проектот „Запознај ја Унгарија“ на темите : „Животот и делото на унгарскиот поет Шандор Петефи“ и „Револуцијата од 1848 во Унгарија и нејзиното значење“.

Наградените ги прочитаа своите творби, а настанот беше збогатен и со музичко-сценски настап.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

   

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa