Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

 

Насловна

Опомени за сопствениците на хаварисани возила од Кисела Вода-рокот за отстранување е 15 дена

Општина Кисела Вода вчера започна со акција за изрекување опомени на сопствениците на хаварисани возила на оваа територија. Во текот на овие две седмици, преку соработка со ПСОН –Кисела Вода и РСБСП- Скопје, имателите на хаварисани возила, со летоци оставени на возилата, ќе бидат потсетени дека е нивна законска обврска да ги отстранат.

 

Иако целта не е да се казнува, сепак, на оние кои ќе ја игнорираат опомената, ќе им биде изречена глоба во мандатна постапка дефинирана со член 63 и член 19 во Законот за безбедност и сообраќај на патиштата, а хаварисаното возило, на нивна сметка ќе биде пренесено во депото на пајак службата.

Најавената кампања веќе дава конкретни резултати, па уште на првиот ден, дел од ваквите возила кои години наназад го узурпираа јавниот простор веќе беа отстранети од нивните сопственици. Пример што се надеваме дека ќе го следат и останатите.

Паралелно со оваа акција, службите на ПСОН –Кисела Вода и РСБСП- Скопје, на погрешно паркираните возила им оставија опомени кои доколку не се почитуваат, потоа ќе значат преземање на мерки и парични казни во износ од 45 евра.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

   

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa