Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

 

Насловна

Делегација предводена од градоначалникот Ѓорѓиевски положи цвеќе пред Споменикот на жртвите од земјотресот во Скопје

Делегација од Општина Кисела Вода, предводена од градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, утринава на Градските гробишта во Бутел, оддаде почит и положи свежо цвеќе пред споменикот на жртвите од земјотресот во Скопје, во 1963-та година.

-26 јули е еден од оние деновите во историјата на нашиот главен град, кои не се забораваат. Поминаа 59 години од разорниот земјотрес кој за 20 секунди однесе преку 1000 наши сограѓани, остави без дом десетици илјади луѓе, го уништи Скопје од сликите и спомените на нашите баби и дедовци. Денес оддаваме почит на бројните жртви, а се поклонуваме и пред сите оние кои подадоа рака кога беше најтешко. Скопје преку солидарноста, донациите, обновата, но и преку истрајноста и храброста на скопјани, се крена од пепелта. Носејќи ја во себе носталгичната нота на она што исчезна, се изгради во модерен град кој секојдневно се дообликува и во кој секој од нас, од новите генерации, остава свој траг и свој печат. Катастрофалниот земјотрес, ја подигна и свеста околу потребата за планирање и квалитетно градење на објекти со поголема механичка отпорност и сеизмичка заштита. Бидејќи земјотресите и другите природни катастрофи не можат да се предвидат, но проектирање на сеизмички сигурни и стабилни објекти се значаен чекор во намалувањето на сеизмичкиот ризик и обезбедувањето на сигурно општество за сегашните и идните поколенија-изјави градоначалникот Ѓорѓиевски.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

   

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa