ankara escortcasino siteleri1xbet 2024ankara escort bayanankara escortkonya eskortizmir escortbursa escortmebbis girişataşehir escortkadıköy escortbahsinewonoddmariobettipobetonwinbahiscombahsineDenizli Escortdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerTaraftariumonwin girişbetstarsbodogjoocasinoblizzcasinobitslotcasoojusbit.iomirax casinobitkingzmbitclubrichesinclavecasinosbetplay.ioonlineslotmachinesbets.ioresorts world casinoatlantic city casinosfanduel casinobitstarz casino real moneyoshifree slot gamescrypto casinosbitcoincasinobetus casinored dog casinono deposit bonus codes 2024online slots real moneyroulette casinooynabilmercurecasinobetyapankabahisregnobetboombetodeonbetyorkbetmavibetodeonbetistekbetbetebetkazansanacratosroyalsonbahisinterbahisceltabetbordobetlesabahisLucku Luke CasinoRaptor casinoTwin casinobetkomgüvenilir bahis siteleritrendyol indirim kodupendik evden eve nakliyatPusulabetpopsec.orgdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netbonusbayşanslıbetonredbetonredroketbetklasbahisBetco altyapılı sitelerbetkomsahabetonwinesenyurt masaj salonubahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomxslotcasibomcasibomcasibomcasibombodrum bayan escortbycasinobetkombetkommariobet girişultrabetmariobetbahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino siteleriBahiscomboş3BetkombetkomBetkombetturkeytarafbetbetkomcasibomkonya günlük kiralık evistanbul escort bayancasibomdeneme bonusu veren sitelerBahis forumcasibomcasibomligobet üyelikcasibomBetnanosuperbetinBetturkeycasibombetkomescort bayan maltepeTarafbetBetkomdinamobetMatadorbetmariobethttp://www.escortbayanlariz.netMatadorbetsahabetwww.istanbulllescort.net/romabetroketbet girişseocasibomcasibommarsbahismarsbahissekabetsekabetjojobetcasibomcasibomCasibommeritkingcasibom1xbet giriştipobetJojobetjasminbetholiganbetbetkombahiscomtarafbetbetistmariobetonwinbetmatikJojobetstakestakestake
malatya escort pendik escort bayan antalya bayan escort ankara escort samsun escort bayan avcılar bayan escort anadolu yakası escort şirinevler escort bayan mersin bayan escort tuzla escort şişli escort bayan mecidiyeköy bayan escort
How Hot is Too Hot for Cats
Ѓорѓиевски: Лицата со церебрална парализа заслужуваат општество со еднакви можности

Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

 

 

 

 

 

  

Насловна

Ѓорѓиевски: Лицата со церебрална парализа заслужуваат општество со еднакви можности

25 Март е само уште еден од деновите кога општеството треба да зборува гласно за потребите на лицата со церебрална парализа, а грижата и поддршката треба да бидат секојдневни. Ова беше заедничкиот заклучок од настанот што го организираше општина Кисела Вода за лицата со церебрална парализа по повод интернационалниот ден за подигање на свеста за церебрална парализа.

 

На средбата, овие деца и нивните родители преку дружба и забава со градоначалникот Ѓорѓиевски уште еднаш проговорија за потребата од надминување на општествените бариери и можноста за нивна поголема вклученост во социјалните случувања.

На настанот присуствуваше и директорот на ЈУ Меѓуопштински центар за социјални работи на град Скопје, Лиридон Бафтији со кој се дискутираше и за обезбедувањето на поголема институционална поддршка и кој ја изрази својата подготвеност за интензивирање на соработката со цел унапредување на условите за лицата со попреченост.

Од лицата со церебрална парализа и градоначалникот Ѓорѓиевски и директорот Бафтији добија лично изработен подарок.

-Оваа слика, од денес ќе стои во мојот кабинет, изјави градоначалникот Ѓорѓиевски.


Инаку, од јули минатата година, тој во населбата Расадник отвори клуб за дружба, социјализација и едукација на децата со церебрална парализа. Се работи за специјално прилагоден и целосно опремен простор, кој овозможува нивно вклучување во активности надвор од домот. За користењето на клубот, тие не плаќаат никаков надоместок. И за користење на просторот, и за тековните трошоци за користење се грижи лично градоначалникот Ѓорѓиевски од свои сопствени средства. Воедно, тој е нивен чест гостин таму.
Инаку, во насока на обезбедување на еднакви можности за сите, во Општина Кисела Вода вчера беше отворен Нега Центар за обезбедување на помош во домашни услови за повозрасните и лицата со попреченост. Паралелно, за нив е обезбеден и бесплатен транспорт за вршење на некаква здравствена или административна услуга. Од минатата година на територија на Кисела Вода функционира и Дневен центар за окупациона терапија за лица со попреченост над 18 години, отворена е првата целосно инклузивна детска градинка и целосно инклузивно основно училиште. Од минатата недела, Кисела Вода е и првата општина која вработи лице со Даунов синдром.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости