Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

  

Насловна

Децата од градинките со велигденско јајце ја посетија Општина Кисела Вода

Дечињата од градинката “Синоличка” при ЈДГ “Весели Цветови”, денес со велигденски песни влегоа во Општина Кисела Вода. На градоначалникот Ѓорѓиевски и на другите вработени им подарија велигденски јајца кои ги работеле заедно со своите воспитувачки и со родителите.

Насмеани и среќни, раскажуваа како планираат да ги поминат претстојните Велигденски празници. Некои од нив да им помогнат на своите мајки во вапсањето на јајцата, некои говореа за адетот со првото црвено јајце, некои говореа во која црква ќе појдат заедно со своите родители.

Раскажаа и за активностите во градинката во која се одвиваше проектот “Велигденско јајце”, организиран од Одделението за предучилишно воспитување. Преку него, децата од сите градинки на територија на Кисела Вода цела измината седмица беа дел од натпревари, приредби, работилници кои како мотив го имаа претстојниот голем христијански празник Велигден.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости