ankara escortdiyarbetdiyarbetganobetbetmarlosweet bonanzaegt oynademo slot oyunlarıcasino siteleri1xbet 2024ankara escort bayanankara escortkonya eskortizmir escortholiganbetmatadorbet jugadorfranquicia.comdeneme bonusu veren sitelerSahabet Twitterbursa escortmebbis girişkurtköy escortataşehir escortkadıköy escortkartal escortbahsinewonoddbetmatikmariobettipobetonwinbahiscombahsineDenizli Escortdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerholiganbet güncel girişstarzbetMarsbahismarsbahisTarafbetTaraftariumonwin girişholiganbetbetstarsbodogjoocasinoblizzcasinobitslotcasoojusbit.iomirax casinobitkingzmbitclubrichesinclavecasinosbetplay.ioonlineslotmachinesbets.ioresorts world casinoatlantic city casinosfanduel casinobitstarz casino real moneyoshifree slot gamescrypto casinosbitcoincasinobetus casinored dog casinono deposit bonus codes 2024online slots real moneyroulette casinobahis forumoynabilmercurecasinobetyapankabahisregnobetboombetodeonbetyorkbetmavibetodeonbetistekbetbetebetkazansanacratosroyalsonbahisinterbahisceltabetbordobetlesabahisLucku Luke CasinoRaptor casinoTwin casinoBetoffice GirişbetistBest Wall PanelscasibomBahçeşehir EscortOnwintrendyol indirim kodutipobetbetkom1winbelugabahisgrandpashabetbetistholiganbetholiganbet giriş
malatya escort pendik escort bayan antalya bayan escort ankara escort samsun escort bayan avcılar bayan escort anadolu yakası escort şirinevler escort bayan mersin bayan escort tuzla escort şişli escort bayan mecidiyeköy bayan escort
How Hot is Too Hot for Cats
Новости

Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Новости

Наскоро започнува изградба на нова градинка во Расадник и ново училиште во с. Драчево

Рејтинг на корисник:  / 0

Кисела Вода добива нова јавна детска градинка и ново основно училиште. Денес на страницата на Бирото за јавни набавки е распишан огласот за избор на најповолни понудувачи кои ќе ги градат двата капитални проекти, градинката во Расадник и училишниот објект во село Драчево.

Повеќе: Наскоро започнува изградба на нова градинка во Расадник и ново училиште во с. Драчево

Целосна реконструкција на стадионот “ССК” во Драчево

Рејтинг на корисник:  / 0

Започнува целосна обнова на стадионот “ССК” во Драчево. Спортскиот терен изграден во 1965-тата кои години наназад беше изоставен од реконструктивни зафати, наскоро ќе добие нов лик. По иницијатива на градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и бројните заложби за овозможување на современи услови за спортистите кои тука тренираат и се натпреваруваат, започнува инвестиција овозможена од ФФМ, која во првата фаза ќе чини 8.5 милиони денари.

-Завршува долгогодишната негрижа за овој спортски терен во Драчево кој во минатото беше едно од спортските одбележја на Општина Кисела Вода. Драго ми е што моите заложби за неопходните реконструктивни зафати што му претстојат на “ССК” вродија со плод и што наидовме на разбирање кај раководството на ФФМ, па за неколку месеци, спортистите повторно ќе го добијат овој простор за себе, но со услови кои се модерни и современи. Стадионот “ССК” добива девет целосно нови соблекувални, нова ограда по целата должина, санација на тревната подлога, комплетно осветлување со нови рефлектори, што ќе овозможи одлични услови за тренинг  и за одржување на натпревари на фудбалскиот клуб “ССК”. Првата фаза од инвестициониот циклус ќе чини 8.5 милиони денари, за што уште еднаш сакам да се заблагодарам на раководството на ФФМ. Обновата на спортска инфраструктура е поставена високо во листата на моите приоритети како градоначалник и се трудам тоа да им го овозможам на моите граѓани на секој начин-преку инвестирање, преку градење, преку лобирање до надлежните во случај кога друга институција ги има ингеренциите, како што е случајот со “ССК”. Она што го говорам, сакам да го поткрепам и со факти. Имено, во изминатите две години, Општина Кисела Вода и јас како нејзин градоначалник посветивме значаен дел од нашите ресурси во инвестирање во спортската инфраструктура што резултираше со преку 10 спортско-рекреативни центри, дел од нив некогашни култни спортски локации. Се надевам дека и обновата на ССК ќе роди нови спортски ѕвезди, чии успеси сите ќе не направат горди-изјави грaдоначалникот Ѓорѓиевски при денешниот увид во градежните работи на стадионот “ССК”.

Градоначалникот Ѓорѓиевски оствари средба со унгарскиот амбасадор Н.Е. Андраш Клајн

Рејтинг на корисник:  / 0

Продолжува одличната соработка со унгарската држава преку Амбасадата во Република Македонија. Градоначалникот Ѓорѓиевски денес оствари средба со унгарскиот амбасадор Н.Е. Андраш Клајн. Во пресрет на Националниот ден на унгарскиот народ кој Општина Кисела вода редовно го одбележува со пригодна свеченост пред спомен плочата на Шандор Петефи во населбата Драчево, денес се дискутираше на бројни теми кои овозможуваат унапредување, пред се’, на културната соработка. Меѓу другото, во основните училишта на територија на општина Киселa Вода и оваа година ќе биде распишан конкурс на теми поврзани со животот и делото на Шандор Петефи, за Унгарската револуција од 1848 година и поставувањето на темелите за целосно осамостојување на унгарската држава, а за најдобрите ќе има награди овозможени од унгарската амбасада.

Низ конкретни идеи беа дефинирани и повеќе други сфери на можна соработка, а градоначалникот Ѓорѓиевски доби и покана за претстојната свеченсот на Здружението на унгарците во Македонија, “Теледом”, чиј Претседател Јожеф Шутуш беше присутен на денешната средба.

Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи триесет и петтата пленарна седница

Рејтинг на корисник:  / 0

Советот на Oпштина Кисела Вода ќе ја одржи триесет и петтата пленарна седница на 09.02.2024 година (петок) со почеток во 11:00 часот со следниот дневен ред:

-       Усвојување на Записникот од 34-та пленарна седница

 

 1. Предлог - Одлука за прифаќање донацијата – полнач за електрични возила;
 2. Предлог - Одлука за подигање, чување, одржување, заштита и користење на спомен-обележје на Цветан Димов;
 3. Предлог - Одлука за измена и дополнување на Буџетот на Општина Кисела Вода за 2024 година;
 4. Советнички прашања

  Дополнителни точки за 35 седница

   

  1. Предлог - Програма за измена и дополна на програма (надлежност - ф) урбано планирање на Општина Кисела Вода за 2024 година;
  2. Предлог – Програма за измена и дополна на Програма Г1 – локален економски развој со Потпрограма ГД0 – проекти за енергетска ефикасност  за 2024 година;
  3. Предлог - Програма за измена и дополна на Развојна Програма - Програма ЛАА – спорт и рекреација (капитални расходи) реконструкција на спортско игралиште и урбана опрема во Расадник 2023 – 2025 година;
  4. Предлог - Развојна Програма - Програма НАА – основно образование (капитални расходи) изградба на општинско основно училиште „Св. Климент Охридски„ с. Драчево, Општина Кисела Вода за  2024 -2025 година;
  5. Предлог - Развојна Програма ЈДЗ изградба на потпорни ѕидови на територија на Општина Кисела Вода 2024 – 2026 година;
  6. Предлог измена на Развојна Програма  ЈДГ изградба и реконструкција на улици во нас. Расадник, Пинтија, Цветан Димов, Бирарија, Кисела Вода 2024 – 2026 година;
  7. Предлог измена на Развојна Програма  ЈДИ изградба на пешачка патека и уредување на коритото на р.Мала Рада 2024 – 2026 година;
  8. Предлог измена на Развојна Програма  ЈЕВ изградба и реконструкција на паркинг простор на територија на Општина Кисела Вода 2024 – 2026 година;
  9. Предлог - Развојна Програма  ЈИГ фекална канализација нас.Каменик 2024 – 2026 година;
  10. Предлог - Развојна Програма  ЈГГ изградба,реконструкција и одржување на водоснабдувањето на водоснабдителни системи во нас.Драчево, с.Драчево, Пинтија, Бирарија, Црниче, Пржино, Цветан Димов, 11 Октомври бараки и Кисела Вода 2024 – 2026 година;

  11. Предлог - Развојна Програма  ЈДВ реконструкција на улиците во нас. Каменик 2024 – 2026 година;

  12. Предлог измена и дополна  на Развојна Програма  - Програма од надлежност ЈНБ изградба на детски и спортски игралишта и урбана опрема на територија на Општина Кисела Вода;

  13. Предлог - Одлука за ставање вон сила на Развојна Програма ЈГА изградба на системи за водоснабдување во нас. Каменик во Општина Кисела Вода;

   Седницата ќе се одржи во големата сала во барака 7.

   

   

   

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости