ankara escortcasino siteleri1xbet 2024ankara escort bayanankara escortkonya eskortbursa escortmebbis girişataşehir escortkadıköy escortbahsinewonoddmariobettipobetonwinbahiscombahsineDenizli Escortdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerTaraftariumonwin girişbetstarsbodogjoocasinoblizzcasinobitslotcasoojusbit.iomirax casinobitkingzmbitclubrichesinclavecasinosbetplay.ioonlineslotmachinesbets.ioresorts world casinoatlantic city casinosfanduel casinobitstarz casino real moneyoshifree slot gamescrypto casinosbitcoincasinobetus casinored dog casinono deposit bonus codes 2024online slots real moneyroulette casinooynabilmercurecasinobetyapankabahisregnobetboombetodeonbetyorkbetmavibetodeonbetistekbetbetebetkazansanacratosroyalsonbahisinterbahisceltabetbordobetlesabahisLucku Luke CasinoRaptor casinoTwin casinoBetoffice Girişgüvenilir bahis siteleritrendyol indirim kodupendik evden eve nakliyatPusulabetpopsec.orgdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerstarzbetbonusbayşanslıbetonredbetonredroketbetklasbahisesenyurt masaj salonubycasinograndpashabetBetkommariobet girişultrabetmariobetBahiscomHiltonbet girişnorabahisbetturkeytarafbetbetkomkonya günlük kiralık evistanbul escort bayancasibomBahis forumligobet üyelikescort bayan maltepePalacebetdinamobetGrandpashabetmariobethttp://www.escortbayanlariz.netwww.istanbulllescort.net/romabetroketbet girişseocasibomcasibommarsbahismarsbahisjojobetCasibomMeritkingbelugabahis1xbet giriştipobetjasminbetholiganbetbetkombetturkey twittertarafbetsekabetmatadorbetbetturkeymariobetCasinolevantdeneme bonusu veren sitelerjojobet girişjojobettipobet twittercasibomcasibombetturkeybetturkeystarzbetxslotxslotzbahiszbahis
malatya escort pendik escort bayan antalya bayan escort ankara escort samsun escort bayan avcılar bayan escort anadolu yakası escort şirinevler escort bayan mersin bayan escort tuzla escort şişli escort bayan mecidiyeköy bayan escort
How Hot is Too Hot for Cats
Отворено културно лето "Три Круши 2013"

Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Отворено културно лето "Три Круши 2013"

Рејтинг на корисник:  / 3
НајлошоНајдобро 

По осми пат годинава, Општина Кисела Вода ја продолжува традицијата и го организира културното лето “Три круши 2013”. Пред повеќе од 3.000 посетители, вчеравечер на верско-рекреативниот центар “Три круши” во с. Драчево стартуваше културното лето во Кисела Вода, кое годинава се реализира под мотото “Бранувано Културно Три круши 2013-то лето”. 

 


Честа да го отвори овогодинешното културно лето, ја имаше покровителот на манифестацијата, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, која во својот говор посочи дека од самиот зачеток, пред осум години, до денес, културното лето ги оправда очекувањата и со бројните домашни и странски гостувања, со шареноликата културна програма која ја понуди, прерасна во престижна културна манифестација.  

-“ Во предвечерието на големиот христијански празник “Духовден”, Општина Кисела Вода со благослов на црквата ја продолжува традицијата.  На тој начин се навраќаме на корените и ја покажуваме нераскинливата врска на граѓаните со ова свето, црковно место – порача градоначалникот Беличанец - Алексиќ.
Таа се осврна и на работата на општината во изминатите два месеци и посочи дека понекогаш е тешко да се видат резултатите веднаш, но фаќањето вкостец со повеќедецениските наталожени комунални проблеми, треба да се одвива со планско, систематично и практично темпо. Само на тој начин можат да се постигнат долгорочни и квалитетни резултати, а локалната самоуправа да го потврди епитетот на вистински сервис на граѓаните.
-“Овогодинешното културно лето кое се реализира под мотото “Бранувано Три круши 2013-то културно лето”, се карактеризира со неколку елементи кои произлегоа токму од Вас – граѓаните. Програмата се подготвуваше во дослух со граѓаните, а локациите на изведба на овогодинешните манифестации се дисперзирани низ целата територија на општината. Со годинашната богата културна програма, која ќе ја понуди културното лето “Три Круши” се надевам дека ќе ги задоволиме вкусовите на сите генерации и дека во следниот двомесечен период ќе можете да уживате на овој прекрасен локалитет – заврши Беличанец - Алексиќ.
Претставникот на црквата Св. Спас, отец Тимчо, ги поздрави и благослови присутните и посака заштитничката на локалитетот “Три Круши” – Св. Петка да им донесе здравје, среќа и благосостојба.

Културната манифестација први ја отворија претставниците на црковно-византискиот хор “Хармосини” под диригентското водство на Ристо Солучнев, по што следеше брилијантниот едночасовен концерт на македонскиот и светски музички бренд, етно-групата “Синтезис”, која е чесен и достоен продолжувач на македонската фолклорна традиција.


Забавата ќе продолжи во сабота (22.06.2013) на верско-рекреативниот центар “Три Круши”, со гостување на Драмскиот театар со претставата “Последните Македонци”.
Куриозитет е тоа што годинава, културните настани ќе се дисперзираат и на други локации низ општината. Културни манифестации ќе се реализираат во парковите “Фредерик Шопен” и “Македонија”, како и во подрачното училиште “Кузман Јосифовски – Питу” во Црниче. За сите заинтересирани граѓани и годинава, Општина Кисела Вода обезбеди бесплатен автобуски превоз до локациите каде ќе се одржат културните манифестации.

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости