Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Нека ни е честит најзначајниот државен празник Св. Кирил и Методиј

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Општина Кисела Вода на сите граѓани им го честита 24 Мај, најзначајниот државен празник Св. Кирил и Методиј.

Светите браќа Кирил и Методиј биле едни од најучените во Византиската империја кои со своeто големо дело за човештвото, со просветителската мисија се заслужни за културниот развој на словенските народи. Светите браќа во сите мисии успешно ја рашириле писменоста и христијанството помеѓу народите.  Кирил со користење на јазикот на македонските словени од Солун ја составил првата словенска азбука (глаголицата), а ги превел и првите книги од грчки на словенски јазик.  

Мисионерите Кирил и Методиј биле родени во Солун. Нивните родители Лав и Марија биле познато угледно семејство во Византија. 

Многу цркви во Репбулика Северна Македонија и ширум светот го носат името на Светите браќа Кирил и Методиј.

Нека ни е честит Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa