Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Проекти за заштита од топлотниот бран и превенција од пожари во општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Интензивирани се активностите на Општина Кисела Вода во рамки на проектите  ,,Топлотен бран - заштита и превенција на здравјето на граѓаните од високи температури во летниот период" и  “Лето без пожари”, во кои партнери се Црвениот Крст на Општина Кисела Вода, локалната самоуправа, како и Одделението за превенција при СВР Скопје и полициските станици од општа надлежност.

Во текот на денешниот ден, во кој повторно живата во термометарот е блиску до 40-тиот степен, претседателот на Светот на Општина Кисела Вода, Дарио Шимиќ, заедно со волонтерите на Црвениот Крст- Кисела Вода, службените лица од и Одделението за превенција при СВР Скопје и претставниците од месните заедници во општината, посетија дел од најфреквентните локации во општина Кисела Вода, повеќе паркови и пазари каде на граѓаните им беше делена вода, како и летоци и превентивни совети за ризиците од појава на пожари и штетите од истите.

Активностите во овие кампањи придонесуваат да се подигне свеста кај граѓаните за заштита и превенција од пожари, да се подигне довербата во институциите, но и да се обрне повеќе внимание на сопственото здравје и почитувањето на советите на лекарите.

Имено, од средината на јули, паралелно со делењето на летоци и вода за освежување, специјално возило на Црвен Крст, со медицински тим, и волонтери на Црвениот крст патролира низ улиците во општина Кисела Вода, по потреба медицински интервенираат и ги транспортираат лицата на кои високите температури им предизвикале здравствени проблеми до нивните домови.

Општина Кисела Вода уште еднаш апелира до сите свои жители да ги следат препораките и да ги почитуваат општите мерки за заштита на здравјето за кои докторите секојдневно информираат, како и да бидат многу внимателни во поглед на превенцијата од пожари, кои за жал се многу актуелни во овој период од годината.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa