Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Општина Кисела Вода врши енергетска обнова на градинката Сончоглед

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Течат градежните активности за енергетска обнова на градинката “Весели Цветови”, објект “Сончоглед” во општина Кисела Вода. Се работи за замена на фасадата со нова, термоенергетска, со што, дечињата кои тука го поминуваат работниот ден ќе добијат подобрени услови. 

 

Средствата за реализација на овој проект во висина од преку 4 милиони денари,  се донација од Цементарница Усје АД Скопје, обезбедена преку Секторот за локален економски развој на Општина Кисела Вода. Паралелно, веќе тече тендерската постапка за избор на изведувач за замена на надворешните и на внатрешните прозорци и врати во овој објект.

Овие средства, пак, се добиени од Владата на Република Северна Македонија, преку Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2021 година. Се работи за износ во висина од 1. 781.552, 00 денари.

Инаку, објектот “Сончоглед” е лоциран на улицата “Локов” во населбата Кисела Вода. Истиот датира од 1974 година.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa