Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Градоначалникот и администрацијата цела вечер на терен, улиците низ општината расчистени и проодни по првиот снег

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Градоначалникот Ѓорѓиевски заедно со општинската администрација и сите сезонски работници ангажирани од Општина Кисела Вода, ноќта ја минаа на терен.

 

Со механизација се расчистуваа снежните наноси, се фрлаше сол на замрзнатите површини. Во голема координирана акција, се интервенираше во сите месни и урбани заедници, се реагираше и на повиците од граѓаните кои на дежурните контакт служби од општината, пријавија потреба од дополнителна интервенција за чистење на снегот.

За граѓаните кои имаа неoпходна потреба, градоначалникот Ѓорѓиевски кој го координира општинскиот кризен штаб, на располагање ги стави сите службени возила. Од синоќа улиците се чисти и проодни, а утринава акцијата проолжува со чистење на тротоарите и пешачките патеки со специјални трактори.

Повторно апелираме до сопствениците на деловните објекти во општината да ја исполнат својата законска обврска за расчистување на снегот од пред влезот на објектот, а исчистениот снег да не го фрлаат на улиците со што би ја отежнале работата на нашите служби. Ваква обврска имаат и сите други граѓани кои треба да го расчистат снегот пред своите дворови  и влезовите на станбените згради и со тоа да овозможат проодност и непречен пристап до објектите.

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa