Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

ООУ “Невена Геориева Дуња” доби донација од 100 книги на француски јазик

Рејтинг на корисник:  / 2
НајлошоНајдобро 

Училишната библиотека на ООУ “Невена Геориева Дуња”, од денес е збогатена за 100 нови книжевни изданија на француски јазик. Се работи за донација од француската фондација “Bel Ideal”, која обезбеди книги, стрипови и раскази наменети за учениците од петто до девето одделение што го изучуваат овој јазик.

 На денешниот настан, од страна на директорката на училиштето и претставниците на фондацијата, беше потпишан и Меморандум за соработка. Истиот, ќе овозможи реализација на дополнителни проекти од страна на училиштето во насока на подигнување на квалитетот на наставниот процес.

Јакнење на културните специфичности и цивилизиските придобивки во франкофонските држави, запознавање со културата и традициите на двете држави, јавна афирмација и промоција на културното творештво преку изложби и театарски претстави, изнаоѓање на партнер-училиште за размена на знаења и искуства, се само дел од предвидените активности кои денес беа официјализирани со потпишаниот Меморандум и кои треба да се одвиваат во наредните четири години.

Инаку, во ООУ “Невена Геориева Дуња”, француски, како втор странски јазик изучуваат 238 ученици.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa