Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Ѓорѓиевски: Се поклонуваме пред Гоце заради големото ослободително дело и желбата да го види својот македонски народ сплотен и слободен!

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Делегација од општина Кисела Вода предводена од градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, денес положи свежо цвеќе и се поклони пред  гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас" во Скопје, по повод 150 години од неговото раѓање.

-Денес сме тука на одбележувањето на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, еден од најголемите македонски револуционери, почитуван и уважуван од македонскиот народ и припадниците на македонската револуционерна организација. Му се поклонуваме заради големото ослободително дело, заради желбата да го види својот македонски народ сплотен и слободен. Заради визијата што ја платил со животот. Денес, повеќе од било кога во поновата историја на Македонија сме соочени со опасност од бришење на нашата целокупна историја пред 1944, со пропаганда од нашиот источен сосед кој преку со лаги и манипулации сака да го присвои и ликот и делото на овој голем Македонец. Борбата против оваа пропаганда што ја води секој чесен Македонец кој си ја љуби татковината е продолжување на Гоцевата мисла, е аманетот кој ни го остави тој како наследство и како долг пред генерациите што доаѓаат. СЛАВА МУ!-изјави градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa