Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Ѓорѓиевски: Градежна офанзива-ги решаваме децениските проблеми на жителите на општина Кисела Вода!

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Градежна офанзива отпочна низ улиците во општина Кисела Вода. Започна решавањето на децениските проблеми со дотраената или, на некои места, непостоечката подземна или надземна инфраструктура. Општина Кисела Вода интервенира во сите месни и урбани заедници, а од добрата соработка со Градот Скопје, произлезе реализација и на повеќе крупни проекти кои се во негова надлежност, како што е темелната реконструкција на улицата “Славка Динкова”, за која двата градоначалници, Ѓорѓиевски и Арсовска, вчера ги презентираа деталите.

 

-Ние, како општина ги решаваме сите пристапни, споредни улици во населба Драчево, паралелно, во изминатиов период работиме и во Црниче и во Пржино. ,,Рилски Конгрес” добива целосна реконструкција. Интензивно се работи на промена и на атмосферска канализација на ,,Св. Наум Охридски” во Црниче. Следува градежна офанзива, истата ја започнуваме и со градот Скопје, кој вложува сериозни суми на пари во подобрување на условите за живеење на жителите на општина Кисела Вода. Темелната реконструкција на улицата “Славка Динкова”,, заедно со проектот за “Димо Хаџи-Димов”, ќе чинат преку 100 милиони денари. Дополнително, над 200 милиони денари чини реконструкцијата на булеварот ,,Борис Трајковски”, која активно тече.

Во напредна фаза е и проектот за реконструкција на ,,Живко Фирфов”, а претстојниот период ќе биде одбележен и со низа капитални проекти од страна на Општина Кисела Вода. Во моментов, ќе ги издвојам асфалтирањето на сите улици низ Пржино, изградба на водоснабдителен систем во населбата Каменик и изградба на повеќе паркови, за што јавноста ќе биде дополнително известена.

На мое големо задоволство, граѓаните после 30 години ќе добијат достојни услови за живот, она што им недостасуваше со години наназад, во оваа година ќе успееме да го надминеме-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa