Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Потпишан меморандум за соработка меѓу Општина Кисела Вода и Универзитетот за туризам и менаџмент-Скопје

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

“Каменот си тежи на своето”, истакна ректорот на Универзитетот за туризам и менаџмент при посетата на Општина Кисела Вода, каде оствари работна средба со градоначалникот Ѓорѓиевски. Професор д-р Аце Миленковски, во минатото и самиот градоначалник, детството го минал во Кисела Вода, па го искажа своето задоволство што има можност да соработува со општината која секогаш ќе ја смета за своја матична.

 

Градоначалникот Ѓорѓиевски го информираше околу плановите за развој на овој дел од Скопје и предвидените проекти чија реализација наскоро ќе започне. Соговорниците посебно се задржаа на темата образование, која беше повод за денешната посета на тимот од Универзитетот за туризам и менаџмент од Скопје.

Преку Меморандумот за соработка кој денес го потпишаа, се обезбедени 15 целосни стипендии за додипломски студии во оваа институција. Воедно, договорената соработка опфаќа и партнерство во аплицирање на проекти од заеднички интерес, реализација на практикуми за студенти, како и организирање на настани од заеднички интерес, подобрување на капацитетите во општината со реализација на обуки и работилници, воспоставување на соработка со други општини, како и експертска поддршка од страна на Универзитетот во сферата на градење и креирње на атрактивни туристички брендови на ниво на Кисела Вода, за што оваа општина, како најстарата скопска општина има огромен капацитет.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa