Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Честитка од градоначалникот Ѓорѓиевски по повод “Св. Кирил и Методиј”

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски упати честитка по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј.

Денес го празнуваме 24 Mај, ден на македонските и сесловенски просветители, чие дело и заслуги се трајно запишани во светската историја, а црквата ги устоличува во редот на светците. Од Моравската мисија, чиј почеток се случил на овој датум, започнува поставувањето на темелот на нашиот идентитет, на писменоста, на културата, на креирањето на денешницата, онаква каква што денес ја имаме за себе. Чествувањето на светите браќа Кирил и Методиј, водењето и создавањето на општество втемелено на вредностите кои тие ни ги оставија е завет кој го носи секој од нас. Наша должност пред идните генерации е да го сочуваме и пренесеме наспроти сите ограничувања, препреки и историски замки кои денес ни се наметнуваат.

Нека е вечно нивното име и нека ни е за многу години големиот државен празник Свети Кирил и Методиј!

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa