Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Новости

Косење на тревните површини низ цела општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 0

Од утрово, во општина Кисела Вода интензивно се одвива акција за косење на нараснатите тревни површини. Активностите на сезонските работници ангажирани преку Секторот за месна самоуправа на Општина Кисела Вода, ќе ги опфатат сите месни и урбани заедници.

Повеќе: Косење на тревните површини низ цела општина Кисела Вода

Кисела Вода партерно го уредува двoрот на манастирот “Св. Пророк Еремијa”

Рејтинг на корисник:  / 0

Општина Кисела Вода го уредува просторот околу манастирот Св. Пророк Еремија во населбата Пинтија. Во изминатите денови интензивно се работи на поплочување со павер елементи на целиот двор на вкупна површина од 510 квадратни метри.

Повеќе: Кисела Вода партерно го уредува двoрот на манастирот “Св. Пророк Еремијa”

Ѓорѓиевски: Децата од социјален ризик ќе добијат бесплатно летување

Рејтинг на корисник:  / 0

Следејќи ја стратегијата за обезбедување на еднакви можности за сите свои граѓани, Општина Кисела Вода излегува со уште една мерка за помош на децата од социјален ризик. Летово, тие ќе можат да користат бесплатно летување, за што од буџетот на Општината веќе се обезбедени финансиски средства во висина од 3 милиони денари.

Повеќе: Ѓорѓиевски: Децата од социјален ризик ќе добијат бесплатно летување

Кисела Вода ja асфалтира улица “21” во Припор

Рејтинг на корисник:  / 0

Интензивни градежни активности се одвиваат во населбата Припор. Градоначалникот Ѓорѓиевски денес изврши увид на улицата Христо Татарчев, крак 21, каде започна процесот на асфалтирање. Се работи за една од улиците опфатена со големиот проект за подобрување на инфраструктурата во оваа урбана заедница, на површина од над 10 000 квадратни метри. Досега, завршен е кракот 23 од истоимената улица, а во моментот се работи на реконструкција на фекалната канализација на кракот 25. Откако ќе биде завршен овој зафат, истата ќе биде асфалтирана. По неа, ќе се работи на поставување на нов асфалт и на улицата 22а., 24, 27, и улицата кај црквата, односно патот што води кон Теферич.

Инвестирањето во обнова на инфраструктурата во оваа, но и во сите останати населби во општина Кисела Вода ќе продолжи со несмалена динамика, истакна градоначалникот Ѓорѓиевски.

-Денес сме на кракот 21 од улицата Христо Татарчев, кој има видни оштетувања и кој не е саниран дваесетина години. 40-тина семејства чија адреса е на оваа улица наскоро ќе имаат многу покомфорно секојдневие, бидејќи од утре, таа ќе биде прекриена со нов асфалт. Ова е само една од улиците кои ги санираме во Припор, во рамки на големиот проект за подобрување на инфраструктурата во оваа урбана заедница. Веќе го саниравме кракот 23, на кракот 22 а ќе работиме по завршувањето на денес отпочнатата улица, потоа и на кракот 27, кракот 24 што води кон маркетот “Дaвидoфф”, ќе ја асфалтираме и улицата кај црквата, односно патот што води кон Теферич, додека кракот 25 од улицата “Христо Татарчев” ќе биде асфалтиран откако ќе завршиме со реконструкцијата на фекалната мрежа на таа улица. Значи, во одредени делови кад што има потреба, паралелно работиме на подобрување и на подземната и на надземната инфраструктура. Се работи за голем проект на Општина Кисела Вода кој треба да донесе подобри услови за живеење, побезбеден сообраќај и зголемена естетика и то го правиме не само во Припор, туку и во останатите урбани и месни заедници. Ветувањето што го дадов на граѓаните дека до крајот на мојот мандат нема да има неасфалтирани улици и дека е постигнеме рамномерен регионален развој, во целост ќе го остварам. Управувајќи ја динамиката на работата, верувам дека ова ќе го оствариме и многу порано од предвиденото-изјави градоначалникот Ѓорѓиевски.

 

Ѓорѓиевски ги презентираше проектите за фекална и водоводна мрежа во Стаклара

Рејтинг на корисник:  / 0

На заедничка средба со бизнис заедницата од општина Кисела Вода, градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денес ги претстави двата капитални проекти за изградба на фекална канализација и водоводна мрежа во населбата Стаклара.

Повеќе: Ѓорѓиевски ги презентираше проектите за фекална и водоводна мрежа во Стаклара

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa