Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Новости

Демант од Општина Кисела Вода по повод прес коференцијата на Левица

Рејтинг на корисник:  / 0

Во врска со  изречените невистини на прес конференцијата на член од Левица, партија која има советници во Советот на Општина Кисела Вода, и како таква би требало прво да биде информирана, а потоа и загрижена за вистинитоста на информациите што ги пласира, Општина Кисела Вода сака да реагира со следниот демант.

Имено, на посочената локација, од наша страна уште пред неколку месеци, се утврдени градежни активости. На терен се излезени инспекциските служби, при што градежните активности се запрени поради евидентирано градење со неважечко одобрение од пред 17 години. За преземените мерки, во Општина Кисела Вода постои записник од 10.01.2022 година. На лицето кое градело му е посочено дека одобрението што го поседува е ништовно, бидејќи е издадено пред повеќе од 20 години и е ништовно според сите законски норми кои велат дека за 9 години од издавањето на одобрение, изградениот објект треба да биде впишан во Катастар, а истиот не е ни изграден. Во меѓувреме, состојбата на терен е дополнително променета со изградба на уште еден далновод, така што со новиот ДУП, издавањето на нова дозвола за градба на оваа локација е невозможно. Во моментот, во тек е изготвувањето на решение за рушење од инспекциските служби на Општина Кисела Вода, за што е информирано и лицето кое градело, но и советникот на Левица кој го постави прашањето. Како што во многу наврати ја информиравме јавноста, Општина Кисела Вода постапува неселективно и без толеранција кон било кого  и кон изградба на било какви градби кои се во спротивност со законските норми, за што е доказ рушењето на неколку нелегално изградени објекти во текот на изминатите месеци, нешто што се случува за првпат во историјата на Општина Кисела Вода. Сакаме да упатиме јасна порака дека оваа институција работи и ќе работи само законски и секогаш ќе стои зад граѓаните, а не зад криминалот. Оттука сметаме дека било какви инсинуации и пласирани лаги се само страв од новиот начин на работа кој граѓаните го препознаваат, поздравуваат и поддржуваат.

Општина Кисела Вода започнува со реконструкција на сите улици во Пржино

Рејтинг на корисник:  / 0

Потпишан е Договорот помеѓу градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и изведувачите  ДПГТТУ “Филип Инженеринг” и ДЗЗГ “Изолација”, со што следната недела започнува капиталниот проект за реконструкција на сите улици во населбата Пржино. Се работи за Договор во износ од околу 14 милиони денари кои Општина Кисела Вода ги обезбеди од Светска Банка, преку проектот МСИП2 овозможен преку Министерството за финансии.

Повеќе: Општина Кисела Вода започнува со реконструкција на сите улици во Пржино

Идните градби во Пржино и Црниче намалени до четири станбени единици

Рејтинг на корисник:  / 0

Општина Кисела Вода ја усвои инцијативата поднесена од граѓани во рамки на проектот “Стоп за урбаната мафија” со која побараа да престане изградбата на згради, на места каде е предвидена изградба на семејни куќи. Ова значи дека од денес, во општина Кисела Вода, со посебен акцент на Пржино и Црниче, каде ова беше најизразено, брoјот на станбени единици во објекти со намена А1-Семејно домување е ограничен на вкупно четири.

Повеќе: Идните градби во Пржино и Црниче намалени до четири станбени единици

Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи деветата пленарна седница

Рејтинг на корисник:  / 0

Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи деветата пленарна седница на 26 април 2022 година (вторник) со почеток во 12:00 часот, со следниот дневен ред:

Повеќе: Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи деветата пленарна седница

Честитка на градоначалникот Ѓорѓиевски по повод Велигден

Рејтинг на корисник:  / 0

Во овие денови кога се празнува Велигден, дозволете ми на сите граѓани од православна вероисповед да ви го честитам најголемиот празник со желби за добро здравје, семејна хармонија, меѓусебна почит и личен просперитет. Христовото воскресение е симбол за победата на животот над смртта, на љубовта над злото, симбол за чудата што ги носи божјиот благослов. Истрајноста, праведноста и чистото срце нека бидат вредностите кои секој од нас го движат напред, во секој нов ден. Нека Бог биде секогаш со вас! За многу години празникот – Христос воскресна!

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa