• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Остварена средба со новиот амбасадор на Република Франција во Република Македонија

Денес во Општина Кисела Вода беше остварена протоколарна средба помеѓу новоизбраниот амбасадор на Република Франција во Република Македонија, неговата екселенција г-дин Кристијан Тимоние и градоначалникот на оваа општина.

Тргнувајќи од премисата дека улогата и на амбасадорот и на градоначалникот е да се биде најблиску до граѓанинот, францускиот амбасадор пројави желба да се информира за функционирањето на оваа локална самоуправа. Од страна на градоначалникот беше запознаен со основните одбележја и специфичностите на општината која е најстара во градот Скопје и годинава одбележува 62 години од своето постоење. Се дискутираше за инфраструктурата, за буџетот, за остварените инвестиции во изминатите четири години и фокусот на дејствување, односно вложувањата во енергетската ефикасност. Разговарајќи за досегашните и планираните вложувања на Република Франција во Република Македонија, беше отворена тема за можностите за соработка во периодот што доаѓа.

Средбата беше заокружена со желба за понатамошна успешна работа и соработка.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Синоќа Блага Петреска и Ѓоко Дончев, вечерва Дани Димитровска на "Три круши 2018" https://t.co/IGEseyLYE3
8hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda По Бени Нон Стоп, вечерва на Три Круши Блага Петреска и Ѓоко Дончев https://t.co/HqdFdnfLlP
O_KiselaVoda Синоќа одличен концерт на Миле Кузмановски, вечерва Бени и Нон Стоп на "Три Круши 2018" https://t.co/tIQFOH6CPf