• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

5 тони смет собрани во акција на Општина Кисела Вода и ЈП “Паркови и зеленило”

Акција за чистење на Општина Кисела Вода се одвиваше во изминатите 7 работни дена.

 

Општината преку Секторот за месна самоуправа и социјална заштита во изминатите седум работни дена активно се вклучи во соработка со ЈП “Паркови и зеленило” во чистење на блоковското зеленило и наталожениот смет.

4 екипи од по 12 сезонски работници работеа во урбаните заедници Цветан Димов и Бирарија, каде се чистеше на потегот од зградите на ул. “Антон Попов” од бр. 16 до број 24, како и целото блоковско зеленило на улица “Вера Јоциќ”. Досега се собрани околу 5 тони отпад.

 Акцијата продолжува во урбаната заедница Населба Драчево. Доколку дозволат временските услови, од 09. 01. до 11. 01., за расчистување на сметот во овој дел од градот Општина Кисела Вода ќе ангажира 30 сезонски работници. 

Aктивностите на општина Кисела Вода за расчистување на теренот ќе продолжат и во годината што е пред нас, но повторно сакаме да апелираме за за почитување на Законот за јавна чистота, односно совесно однесување кон животната средина, во која и самите граѓани живеат.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Синоќа Блага Петреска и Ѓоко Дончев, вечерва Дани Димитровска на "Три круши 2018" https://t.co/IGEseyLYE3
8hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda По Бени Нон Стоп, вечерва на Три Круши Блага Петреска и Ѓоко Дончев https://t.co/HqdFdnfLlP
O_KiselaVoda Синоќа одличен концерт на Миле Кузмановски, вечерва Бени и Нон Стоп на "Три Круши 2018" https://t.co/tIQFOH6CPf