• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Во спортската сала „Архиепископ Доситеј“ утре ќе се одржи Меѓународен карате турнир

Љубителите на каратето утре во спортската сала „Архиепископ Доситеј“ ќе имаат можност да го проследат Меѓунродниот карате турнир „Фунакоши Гичин“.

На овој Меѓународен карате турнир кој во Кисела Вода се одржува по деветти пат, ќе учествуваат каратисти од повеќе држави: Словенија, Србија, Хрватска, Црна Гора, Косово, Албанија и Бугарија.

Натпреварите ќе се одвиват по следниот распоред:

10:00 до 10:30 - свечено отвoрање и постројување на екипите

10:30 - почеток на ката натпреварите

13:00 - почеток на кумите натпреварите

Имено, организатор на овој голем спортски настан е Карате клубот „Фунакоши Гичин“, основан во 2003 година од страна на карате тренерот Стојан Андриевски.

-Сакам да истакнам дека нашиот клуб досега има освоено преку 2000 медали како на домашни така и на меѓународни турнири. Во клубот членуваат каратисти од сите возрасни категории и меѓу нив имаме државни прваци во кати и кумите, како и светски шампиони во ТКА федерацијата. Наши членoви се и повеќе актуелни репрезенатативци. Во клубот членуваат преку 60 каратисти. Благодарение на Општина Кисела Вода и градоначалникот Филип Темелковски оваа година за првпат добивме финансиска поддршка, додека тренинзите ги одржуваме во училишната сала во ОУ „Круме Кепески“. Верувам дека оваа успешна соработка со општината ќе ја продолжиме и во иднина. За крај, сакам да ги повикам сите млади да спортуваат, како би се развивале правилно, нашиот клуб е отворен за секој оној кој го сака каратето – изјави тренерот и карате мајстор во 6 дан, Стојан Андриевски

Воедно, покровител на Меѓунардониот карате турнир „Фунакоши Гичин“ е Општина Кисела Вода, Карате федерацијата на Македонија и туристичката агенција СКАУТ.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Во основните училишта во Кисела Вода почна кампања за спречување на последици од употреба на пиротехнички средства https://t.co/EONRyqv2to
22hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Градоначалникот Филип Темелковски се сретна со амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние https://t.co/2qa6aG05y7
24hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Сениорките, младинките и кадетките на ЖКК „Бадел 1862“ имаа победнички викенд https://t.co/TmDgW05Jbv