• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода спроведува активности за садење на разни видови на високо стеблести дрва за парковско уредување на својата територија.

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 

 

Насловна

Во тек е голема акција за пролетно расчистување на Кисела Вода

Акцијата за пролетно расчистување која Општина Кисела Вода ја започна неодамна, продолжува да се одвива и денес.

Утринава околу 50 сезонски работници ангажирани од страна на општината, преку секторот за месна самоупрва и социјална заштита излегоа на терен и преземаа работни активности за расчистување  во село Драчево, Пржино и Црниче.

Се чистат тревните површини, парковите, тротоарите и улиците кои се во надлежност на локалната самоуправа. Покрај ова, се кастрат и исушените гранки од дрвајата и грмушките.

Започнатите работни активности за пролетно расчистување на Општина Кисела Вода ќе продолжат да се одвиваат во наредните 15 дена.

Општина Кисела Вода апелира до сите граѓани за совесно однесување и почитување на Законот за јавна чистота, како би придонеле за почиста и поздрава животна средина. 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Денес дел од ул. Сердарот без струја https://t.co/TAFjbaIUI8
5hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Еко канал на веб страницата на Општина Кисела Вода https://t.co/NeZRpPo2LZ
24hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода за децата во градинките обезбеди 2500 маски за заштита од аерозагадувањето https://t.co/ooFDATKulN