• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Во Кисела Вода се врши санација на урбаната опрема, детските и спортски игралишта

Општина Кисела Вода спроведува акција за санација на урбаната опрема, спортските и детски игралишта во сите урбани и месни заедници на својата територија.

Со акцијата која локалната самоуправа ја започна минатиот месец досега целосно реконструирани и обновени се детските игралишта на ул. Јабланица, на ул. Малешевска, на ул. Киро Фетак, во МЗ Подстаница, во месноста Дупки, а обновени се и две детски игралишта во село Драчево.  

Целосна реконструкција е извршена и на урбаната опрема, спортското и детско игралиште на ул. Димо Хаџи Димов, во паркот Македонија санирани се и детското игралиште и урбаната опрема, како и детското игралиште и урбаната опрема во паркот на ул. Коперникова. Завршена е и реконструкцијата на детското игралиште „Детски сон“ во Пинтија, во истата месна заедница санирана е и урбаната опрема околу игралиштето.  Покрај ова, на две јавни чешми во село Драчево поставени се информативни табли за забрането пиење на водата. Додека, во повеќе месни и урбани заедници поставени се и 14 табли за забрането фрлање на шут. Со оваа акција, на мостот на ул. Киро Фетак поставена е ограда.

Акцијата продолжува да се одвива се до завршување на активностите за реконструкција и обнова на урбаната опрема на цела територија на Општина Кисела Вода. Истата ја врши фирмата „29 Ноември“ – Скопје.

Општина Кисела Вода апелира до сите граѓани да ја чуваат сега обновената урбана опрема,  детските и спортски игралишта како би допринеле истите да останат во употреблива состојба.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Следува богат спортски викенд во Кисела Вода https://t.co/FuWzSPABGN
O_KiselaVoda Од денес на улицата „Антон Попов“ се воведува привремен сообраќаен режим https://t.co/eYj7BZCmx9
O_KiselaVoda Во тек се активности за чистење на Пинтија и Стаклара – Каменик https://t.co/Lrone9unY2