• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Овој викенд во Кисела Вода ќе се игра кошарка и ракомет

Љубителите на спортот, во сабота и недела бесплатно ќе имаат можност да проследат два спортски натпревари.

Во сабота, екипата на ЖКК БАДЕЛ 1862 - Скопје од Кисела Вода ќе и се спротистави на екипата на ЖКК ВАРДАР - Скопје.

Имено, овој дерби кошаркарски натпревар е во рамки на последното коло од регуларниот дел од натпреварувањето во прва лига – жени. Истиот ќе се одигра во спортската сала „Независна Македонија“ со почеток во 19:00 часот. Влезот за посетителите е бесплатен.

- Овој натпревар е од исклучително значење за екипата на ЖКК БАДЕЛ 1862 - Скопје, затоа што со евентуална победа во регуларниот дел од натпреварувањето би имале биланс од меѓусебните натпревари од три победи и еден пораз, што би значело старт во финалето од плеј офот со еден нула, а кој се игра во три добиени натпревари. Нашата екипа се подготвуваше напорно во изминатиот период за овој натпревар, и очекуваме безпоштедна борба за секоја топка, неизвесен и борбен натпревар. Ги повикуваме нашите гледачи и пријатели на клубот од Кисела Вода да дојдат во што поголем број, за да им дадат подршка на нашите девојки, изјави Љупчо Павловски, тим менаџерот на ЖКК Бадел 1862.

Покрај овој натпревар, во недела во спортската сала „Архиепископ Доситеј“ силите на теренот ќе ги одмерат ракометните екипи на Мегалург Јуниор и РК Преспа. Натпреварот кој е во рамки на првата ракометна лига ќе се одигра со почеток во 13:00 часот.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Следува богат спортски викенд во Кисела Вода https://t.co/FuWzSPABGN
26mreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Од денес на улицата „Антон Попов“ се воведува привремен сообраќаен режим https://t.co/eYj7BZCmx9
5hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Во тек се активности за чистење на Пинтија и Стаклара – Каменик https://t.co/Lrone9unY2