• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода спроведува активности за садење на разни видови на високо стеблести дрва за парковско уредување на својата територија.

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 

 

Насловна

Градоначалникот Филип Темелковски им додели благодарници на 9 негуватели и 6 образовни асистенти

Денес градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски на повеќе негуватели и наставници им додели благодарници за  успешено реализиран ангажман  во рамките на програмата Општинско- корисна работа 2017. Благодарници добија и директорите на училиштата и градинките вклучени во програмата.

Имено, врз основа на Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на труд за 2017  година на Владата на Република Македонија, Општина Кисела Вода преку програмата Општинско – корисна работа, ангажираше 15 невработени лица, од кои 9 негуватели во јавните детски градинки и 6 образовни асистенти во општинските основни училишта, согласно објавениот јавен оглас. Избраните лица беа работно ангажирани во  јавните детски градинки и општинските основни училишта на територија на општина Кисела Вода, за период од шест и девет месеци. Истите имаа можност да се стекнат со практични искуства и вештини за нивно постепено вклучување на пазарот на труд.

Воедно, Општина Кисела Вода веќе трета година успешно го реализира проектот “Се грижиме за најмалите, ги воспитуваме и образуваме”. Истиот изминатите 9 месеци се одвиваше како резултат на Договорот за соработка помеѓу УНДП и Општина Кисела Вода.

Проектот има за цел преку обезбедување на услуги од социјалната сфера да им помогне на  лицата кои се активни баратели на работа во Агенцијата за вработување на Република Македонија.

Носители на активностите на проектот на Општина Кисела Вода се Секторот за локален економски развој и Секторот за образование, предучилишно воспитување, култура и спорт.

 

 

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Еко канал на веб страницата на Општина Кисела Вода https://t.co/NeZRpPo2LZ
14hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода за децата во градинките обезбеди 2500 маски за заштита од аерозагадувањето https://t.co/ooFDATKulN
15hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ја реновираше спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево https://t.co/yTyavlkl6o