• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

2000 цветни садници ќе добијат парковите во Кисела Вода

Општина Кисела Вода започна со активности за садење на цвеќиња во парковите на својата територија.

Со овие активности кои општината ги започна вчера во повeќе месни и урбани заедници заседени се околу 1000 цветни садници. 

Цветни садници од типот Колеус, Петунија и Импатија добија тревните површини и жандинери во Пинтија, Црниче, 11 Октомври, Цветан Димов, населба и село Драчево. Покрај ова, цвеќиња се садеа и во основните училишта и градинки во Кисела Вода.

Акцијата ќе продолжи да се одвива и утре, со засадување на нови 1000 садници. Со ова ќе финишираат активностите за садење на 2000 цветни садници на територијата на Кисела Вода.

Цветните садници се донација од Градот Скопје и ЈП Паркови и зеленило.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda ООУ “Кирил Пејчиновиќ” ќе добие нова, термоенергетска фасада https://t.co/cXcO7ssD83
O_KiselaVoda Целосна реконструкција на тоалетите во објектот "Сончоглед" при ЈДГ „Весели Цветови“ https://t.co/fiuJXesfmJ
O_KiselaVoda Дел од населба Драчево без вода https://t.co/IFMxedZnAE