• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Утре во Кисела Вода ќе се одбележат 219 години од раѓањето на Александар Сергеевич Пушкин

Општина Кисела Вода заедно со Амбасадата на Руската Федерација во Македонија и оваа година по десетти пат ќе го чествуваат ликот и делото на големиот руски и светски поет Александар Сергеевич Пушкин.

Утре во Паркот Пушкин со пригодна свеченост ќе се одбележат 219 години од раѓањето на големиот руски поет Александар Сергеевич Пушкин. Во исто време, ќе се прослават и јубилејни 10 години од поставувањето на споменикот и оддржувањето на традиционалната манифестација „Пушкинови денови“.

На свеченоста која ќе започне во 19:30 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода и претставници на Руската Федерација во Република Македонија ќе положат свежо цвеќе пред бистата на Пушкин. По оваа манифестацијата „Пушкинови денови“ ќе продолжи со музички изведби, читање на руска поезија. Ќе настапат Рускиот вокален анасамбал Чајка, КУД Славјанка, Асоцијацијата по изчување на рускиот јазик Озарение, кореографското студио Лајф Витал, ученици од гимназијата Гоце Делчев од Куманово, победници на натпреварот за руска песна во Софија.

Воедно, на оваа културна манифестација ќе се изберат и 3 најдобри литературни и 3 ликовни творби. За таа цел, Општина Кисела Вода неодамна објави ликовен и литературен конкурс на тема „Ликот и делото на Александар Сергеевич Пушкин “ на кој учениците од VI – IX одделение од сите основни училишта имаа можност да се пријават. На самата свеченост од страна на градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски ќе бидат доделни благодарници на културните работници кои во изминатите години во континуитет учествуваа во чествувањето на ликот и делото на големиот руски и светски поет.

Имено, пред точно 10 години во 2009 година на иницијатива на Амбасадата на Руската федерација во Република Македонија, а во соработка со Општина Кисела Вода во паркот Пушкин кој се наоѓа во близина на ОУ „Кирил Пејчиновиќ“, на улицата која го носи неговото име се постави споменик на познатиот руски поет Александар Сергеевич Пушкин. Покрај ова, првиот иницијатор од кој произлезе идејата за поставување на споменикот е тогашниот претседател на Меѓународната федерација на Рускојазични писатели, Олег Воловик. Споменикот е подарок од Меѓународната федерација на рускојазични писатели, која обединува литератори од 52 држави во светот. Истиот го изработил познатиот руски скулптор, Леонид Ватник.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Утре во Кисела Вода ќе се игра одлучувачки ракометен натпревар за место во плеј оф фазата https://t.co/z4W1DSB7ck
6hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија https://t.co/FluMSqXHjl
8hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda „Баделки“ без пораз во лигата, вчера со голема разлика ја победија екипата на ЖКК „Крива Паланка“ https://t.co/1e7QHmDxrI
12hreplyretweetfavorite