• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

"Чалгија саунд систем" синоќа на "Три круши 2017"

Во рамките на дванаесетото издание на културното лето “Три Круши 2017”, кое ќе се одвива до крајот на овој месец, синоќа одличен концерт одржа етно составот “Чалгија Саунд Систем”.

 Оваа група која го има чалгискиот израз како основа за создавање современа музика, во духот на чалгиската традиција, со што на одреден начин и ја продолжува традицијата, прозвуче од сцената на верско-рекреативниот комплекс Три круши во селото Драчево.

Публиката повеќе од еден час уживаше во македонската чалгиска песна, во огромниот број песни од македонската фолклорна ризница на кои со оригиналната изведба им е даден нов дух, но и во сосема нови, авторски песни на овој бенд кој настапува на многу фестивали ширум земјата и надвор од неа.

Културното лето на Општина Кисела Вода продолжува. Во петок концерт ќе одржи Миле Кузмановски, а саботата е резервирана за “Дипломатик бенд”. И двата концерта ќе се одржат на Три круши, со почеток во 20:30 часот.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda По Бени Нон Стоп, вечерва на Три Круши Блага Петреска и Ѓоко Дончев https://t.co/HqdFdnfLlP
5hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Синоќа одличен концерт на Миле Кузмановски, вечерва Бени и Нон Стоп на "Три Круши 2018" https://t.co/tIQFOH6CPf
O_KiselaVoda Миле Кузмановски вечерва на "Три круши 2018" https://t.co/k1rH2axj1R