• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Кисела Вода го одбележа Светскиот ден на учителите

Со пригодна свеченост, Општина Кисела Вода, денес даде свој придонес во одбележувањето на Светскиот ден на учителот.

На настанот на кој присуствуваа градоначалникот Филип Темелковски, советници од Советот на Општина Кисела Вода, раководителот на секторот за образование, предучилишно воспитување, култура и спорт, директори и наставници од основните училишта на територија на општината и повеќе гости, се проговори за важноста на учителот во формирањето на личноста на учениците, за одговорноста со која се соочува преку подготовката што тој им ја прави за светот кој тие ќе треба да го обликуваат и движат.

-Најпрво, сакам да го честитам 5 Октомври, Светскиот ден на учителот. До сите наставници од Општина Кисела Вода во овој момент, сакам да упатам порака-да соработуваме заедно бидејќи Општината сака да биде партнер на образованието. Сите работи кои ќе ги правите сакам да ги правиме заедно со вас-директорите и наставниците. Да изградиме заедно едно модерно општество, да изградиме младина со која ќе се гордееме во иднина. Откако ќе ни завршат мандатите на сите нас, да можеме да се завртиме и да речеме-ова се нашите ученици, луѓето кои ќе донесат промени во општината и во државата.

Како Општина вложуваме многу во почитувањето на личноста и интегритетот на наставниците. Во таа насока се и промените кои ги направивме со кои сакаме да го стимулираме наставниот процес и со кои очекувме дека ќе го подобриме наставниот процес и ќе креираме младина со која сите ќе се гордееме. Уште еднаш, ви го честитам Светскиот ден на учителот и се надевам дека заедно ќе ги направиме успешните реформи. Ви благодарам за соработката и ви посакувам успешна понатамошна работа- истакна во своето обраќање градоначалникот Темелковски.

Во рамки на одбележувањето на 5-ти Oктомври, беа доделени и благодарници на наставниците со најдолго работно искуство во воспитно образовниот процес во основните училишта на територија на Општина Кисела Вода.

Благодарници добија:

-Марина Милеска од ООУ “Невена Георгиева Дуња”, наставник по географија со 35 години 10 месеци, работно искуство;

-Драга Филовска oд ООУ “Кирил Пејчиновиќ”, одделенски наставник со 36 години и 11 месеци работно искуство;

-Билјана Јовановска oд ООУ “Партенија Зографски”, одделенски наставник со 37 години и 11 месеци работен стаж;

Тасиќ Риса oд ООУ “Рајко Жинзифов”, наставник по техничко образование со 38 години работно искуство;

Надица Христовска oд ООУ “Кузман Јосифовски Питу”, наставник по математика со 39 години и 3 месеци работен стаж;

Елица Илиоска oд ООУ “Св. Климент Охридски”, одделенски наставник со работно искуство 41 година и 5 месеци;

Добри Јованчов oд ООУ “Круме Кепески”, наставник по хемија со 41 година и 9 месеци работен стаж;

Снежана Цветаноска oд ООУ “Кузман Шапкарев”, наставник по биологија со работно искуство 43 години и 1 месец, која воедно е и наставник со најдолг стаж во воспитно образовниот процес.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Утре во Кисела Вода ќе се игра одлучувачки ракометен натпревар за место во плеј оф фазата https://t.co/z4W1DSB7ck
6hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија https://t.co/FluMSqXHjl
9hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda „Баделки“ без пораз во лигата, вчера со голема разлика ја победија екипата на ЖКК „Крива Паланка“ https://t.co/1e7QHmDxrI
12hreplyretweetfavorite