• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 • Општина Кисела Вода сади нови 67 дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода започна акција за садење на нови 67 разни видови дрва на повеќе локации на својата територија.

 

 

Насловна

Градоначалникот Филип Темелковски во САД се сретна со сенаторите на Оклахома Кеј Флојд и Роб Стандриџ

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави со цел за пренесување на искуства во нашата држава кои би придонеле за подобар живот на граѓаните.

Градоначалникот ја посети државата Оклахома каде се запозна со работата и со ингеренциите на Сенатот на локално и државно ниво. При овој престој Темелковски оствари работна средба со сенаторите на Оклахома Кеј Флојд (Д) и Роб Стандриџ (Р) кои го запознаа со степенот на децентрализација, а му ја објаснија и соработката помеѓу Федералната Влада, Државниот Сенат, гувернерите и градоначалниците. 

На оваа средба сенаторите градоначалникот го информираа и за начинот на креирање на политиките и независноста при нивното креирање.

Темелковски беше во посета и на Комитетот за надворешна политика при US House of Representatives во Вашингтон место каде што се одлучува за надворешната политика на САД.

Градоначалникот Филип Темелковски во Калифорнија, се стекна со знаење за функционирањето на најголемите корпорации, стартапи, тинк-тенк организации и бизнис инкубатори ( Google, Plug&Play Tech, Denmark Tech Ambassador, Bay Area urban security Initiative и Bay Area Council Economic Institute).

Со претставниците на истите градоначалникот дискутираше за актуелните економски случувања , општествената одговорност на големите компании, четвртата индустриска револуција, како да се помогнат новите стартапи и малите компании, за поддршката на општините во бизнисот, за сајбер безбедноста и за тоа како да се заштитиме од лажните вести.

Покрај ова Темелковски беше во работна посета на најголемите фондации и истражувачки центри( Institute of International Education, The Brookings Institute, Center for International and Strategic Studies, Heritage Foundation) на која заедно со млади лидери од цела Европа дискутираа за актуелните геополитички случувања со луѓето кои ја креираат надворешната политика во Вашингтон.

Градоначалникот Темелковски беше и во US Capitol каде се запозна со работата на сенаторите, конгресмените и комисиите при Сенатот.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Голема еколошка акција се спроведе во Кисела Вода https://t.co/jzhPIsPtgD
3hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Во организација на Сојузот за училишен спорт на Општина Кисела Вода се одиграа финалните кошаркарски натпревари https://t.co/ykOVQLsRmx
24hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ги поканува своите жители на еколошкиот настан “Биди дел од чиста иднина” https://t.co/VNgbZvP8qY