• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Во организација на Сојузот за училишен спорт на Општина Кисела Вода се одиграа финалните кошаркарски натпревари

Денеска во Кисела Вода, во спортската сала „Независна Македонија“, во организација и во рамки на натпреварувањата на Сојузот за училишен спорт на Општина Кисела Вода се одиграа последните финални кошаркарски натпревари.

На финалниот натпревар учениците од ООУ „Кузман Јосифовски - Питу“ ја надиграа селекцијата на ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ и со резултат 54:50 тие освоија 1 место. Додека, 3 место освоија учениците од ООУ „Кузман Шапкарев“ кои лесно ја победија кошаркарската екипа на ООУ „Круме Кепески“, со резултат 53:37. Ученикот Андреј Шошкиќ прогласен е за најдобар играч на финалните натпреварувања.

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски и претседателот на Советот на Општината, Дарио Шимиќ на најуспешните им доделија пехари и медали. Градоначалникот Темелковски во своето обраќање пред присутните нагласи дека Општината ќе поддржува настани кои ќе имаат за цел да го развиваат спортот и воедно истакна дека од младите очекува да бидат најдобрите амбасадори на Кисела Вода. Натпреварите ги проследи и спортскиот директор на МКФ Владимир Темелковски.

Имено, натпреварувачката сезона на одигрување на училишни натпревари започна минатата година и на истата вкупно 288 ученици од сите осум општински основни училишта изминативе неколку месеци играа кошарка, одбојка и футсал.

Следниот месец ќе се одиграат финалните натпревари во футсал и одбојка.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa