Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Целосно реконструиран кровот на училишна спортска сала во ООУ „Кузман Јосифовски Питу“

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Завршена е реконструкцијата на кровот на училишната спортска сала во ООУ „Кузман Јосифовски Питу“, донација од УСАИД и МЦГО (Македонски центар за граѓанско образование), во висина од 1.200.000,00 денари. Финансиското учество на Општина Кисела Вода е во висина од 318.150,00 денари.

 

Реконструкцијата на кровот се реализираше преку учеството на ООУ „Кузман Јосифовски Питу“ во Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието МИМО, и во рамките на активностите за реновирање на училиштето на Компоноента 3 - Обезбедување стимул/реновирање на училиштето.

Површината на кровот кој беше од азбестни плочи е заменет со термоизолирани панели со исполна од самогасив полиуретан. Вкупната површина е 179 м2, која е пресметана како хоризонтална проекција на кровот.

Во ова училиште настава посетуваат 559 ученици од прво до деветто  одделение.

Со замената на кровната површина се намалуваат штетните влијанија, и се создава подобра работна средина.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa