Се обновуваат санитарните јазли во ООУ "Кузман Шапкарев"

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Интензивно тече санацијата на санитарните јазли во ООУ “Кузман Шапкарев” во населбата Драчево коja отпочна во втората половина на јануари, годинава. Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски заедно со претседателот на Советот на Општината, Дарио Шимиќ, изврши увид во градежните активности  во училишниот објект каде се санираат вкупно 8 санитарни јазли со преку 30 тоалети.

Се работи за дел од проектот на МОН за изведба на рехабилитација на тринаесет училишта во Република Македонија и истиот треба да финишира за најмногу 6 месеци. Вредноста на реконструктивните зафати изнесува 5.156.765,91 денари со вклучен ДДВ, средства обезбедени од Министерството за образование и наука.

Претходно, во текот на минатата година, Општина Кисела Вода обезбеди средства со кои во ова училиште беше поставена термоенергетската фасада, на површина од 3.141 м2, а делумно беше заменета и кровната конструкција.

Во  ООУ “Кузман Шапкарев” во населбата Драчево настава посетуваат 660 ученици. Училишниот објект датира од 1971 година.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Голема еколошка акција се спроведе во Кисела Вода https://t.co/jzhPIsPtgD
4hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Во организација на Сојузот за училишен спорт на Општина Кисела Вода се одиграа финалните кошаркарски натпревари https://t.co/ykOVQLsRmx
24hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ги поканува своите жители на еколошкиот настан “Биди дел од чиста иднина” https://t.co/VNgbZvP8qY