Новости

Се чистат депониите и отворените канали во Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 1

И покрај сите апели и засилените инспекциски контроли од страна на општината, создавањето на диви депонии на територијата на општината Кисела Вода од страна на несовесни граѓани продолжува. За таа цел, Општина Кисела Вода започна акција за чистење на микро локации и црни точки на нејзината територија, каде во континуитет се создаваат диви депонии.

Повеќе: Се чистат депониите и отворените канали во Кисела Вода

Спортски активности во Кисела Вода за 22-годишнината од независноста на Македонија

Рејтинг на корисник:  / 3

Општина Кисела Вода се вклучува на активностите за одбележување на државниот празник “8-ми Септември”, кој годинава ќе се одбележи во духот на спортот. Со низа спортски настани, Општина Кисела Вода ќе ја одбележи 22-годишнината од независноста на Македонија. Несомнено е дека спортот има универзални вредности на обединување и анимирање на граѓаните. Општина Кисела Вода пак, е локална самоуправа која отсекогаш била расадник на спортски таленти. Потврда за тоа се бројните успешни спортски имиња од општината – фудбалската легенда Дарко Панчев, кошаркарскиот ас Петар Наумовски, ракометарот Аце Станковски и многу други. Сите тие своевремено биле најуспешни во училиштата во Кисела Вода, а подоцна со своите резултати ја освојуваа Европа. Дополнително, во општината се негува најмасовниот и најдоброорганизираниот училишен спорт во Република Македонија, признание кое неколку години по ред го дава Федерацијата на Училишен спорт.   

Повеќе: Спортски активности во Кисела Вода за 22-годишнината од независноста на Македонија

Без вода дел од населба Пинтија

Рејтинг на корисник:  / 0

Се известуваат жителите на населбата Пинтија дека поради дефект на хидрант профил Ф-80 милиметри и дефект на шибер затварач профил Ф-80 милиметри на улица “Јабланица” бр.38, денес 03.09.2013 година од 09:30 часот па се до санирање на дефектите без водоснабдување ќе останат корисниците од оваа населба.

Повеќе: Без вода дел од населба Пинтија

Беличанец – Алексиќ: Сакаме да ги вратиме учениците во подрачните училишта

Рејтинг на корисник:  / 5

За 5.000 ученици од Општина Кисела Вода, денеска започна новата учебна година. Вкупно 570 првачиња денеска седнаа во училишните клупи, во осумте основни училишта во општината. Градоначалникот, Билјана Беличанец – Алексиќ денеска присуствуваше на првиот училиштен час во реконструираното подрачно училиште “Круме Кепески” во нас. Припор, каде со првачињата и нивните родители ја проследи свечената приредба за почетокот на новата учебна година.

Повеќе: Беличанец – Алексиќ: Сакаме да ги вратиме учениците во подрачните училишта

Покана до медиуми

Рејтинг на корисник:  / 2

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ во понеделник (02.09.2013 година), во 10:00 часот, ќе присуствува на свечената приредба за почеток на новата учебна година во реконструираното подрачно училиште “Круме Кепески” во нас. Припор.

Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат новинарска екипа (новинар и снимател или фоторепортер) да го проследат настанот.

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Утре во Кисела Вода ќе се игра одлучувачки ракометен натпревар за место во плеј оф фазата https://t.co/z4W1DSB7ck
6hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија https://t.co/FluMSqXHjl
8hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda „Баделки“ без пораз во лигата, вчера со голема разлика ја победија екипата на ЖКК „Крива Паланка“ https://t.co/1e7QHmDxrI
12hreplyretweetfavorite